Pośrednicy przewidują dalsze obniżki, przeciętnie w ciągu roku o 3 – 4 proc. Podaż mieszkań oferowanych do sprzedaży rośnie. Jeśli sprzedający chce w miarę szybko dobić targu, musi albo od razu obniżyć cenę wywoławczą poniżej średniej, albo ustąpić w negocjacjach. Zwłaszcza jeśli wystawia większy lokal, trzy- czteropokojowy. Zawierane transakcje pokazują, że można wytargować obniżki cen w wysokości 10 – 20 proc.
[ramka][b]Jak powstaje barometr[/b]
>> Pośrednicy z pięciu miast podają ceny wywoławcze za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące w danym miesiącu oraz stawki prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok o tej porze.
>> Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
>> Barometr powstał przy współpracy z: Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus w Gdańsku, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]