Standardem jest np. blokada błędnego położenia klamki, uniemożliwiająca wypadnięcie skrzydła okiennego z ramy przy niedokładnym ustawieniu klamki. Praktycznym rozwiązaniem będą moskitiery przeciw owadom oraz nawiewniki, które automatycznie regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Inne, ciekawe rozwiązania to np. niski próg balkonowy, który zapewni wyjście na zewnątrz bez potknięć, a także zatrzask umożliwiający zamknięcie drzwi na balkon czy taras od strony zewnętrznej bez użycia klamki. Zabezpieczając swój dom przed włamaniem, warto zastosować w oknach dodatkowe elementy antywłamaniowe, takie jak zaczepy antywyważeniowe czy klamkę z kluczem.
– Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak montaż certyfikowanych okien antywłamaniowych, które oprócz wyżej wymienionych elementów mają szybę o zwiększonej odporności, składającą się z trwale połączonych dwóch szyb ze szkła float i czterech folii antywłamaniowych o wysokiej wytrzymałości na rozerwanie – mówi Rafał Karaś. – Dzięki temu szyba jest w stanie wytrzymać uderzenie 4-kilogramowej stalowej kuli. Nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki są trzymane na warstwie folii PVB.
Nie należy zapominać również o istotnych technicznych parametrach okien związanych z właściwościami izolacyjnymi. Najważniejszy jest tutaj współczynnik przenikania ciepła U. Określa on ilość ciepła, która w jednostce czasu przeniknęła przez szybę zespoloną o powierzchni 1 mkw., przy różnicy temperatury po obu stronach szyby równej 1 Kelvina.
Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Kupując okna, warto zwrócić uwagę, by parametr ten był wyliczony dla całego okna, a nie np. tylko szyby. Koniecznie poprośmy o takie wyliczenia sprzedawcę okien. Współczynnik U powinien być obliczany indywidualnie do każdego okna, np. przy okazji wyceny.