[b]Nie milkną echa wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (sygn. I SA/Rz 803/08), który oddalił skargę na interpretację podatkową ministra finansów.[/b]
Eksperci przekonują, że jeśli uznać, iż wydana przez fiskusa i potwierdzona przez sąd wykładnia jest prawidłowa, to duże kłopoty będą miały nie tylko wspólnoty mieszkaniowe, ale także np. centra handlowe. Bo to oznaczałoby, że rozliczając koszty np. zakupu energii elektrycznej na poszczególnych najemców, którymi są zazwyczaj duże sieci handlowe albo właściciele małych butików czy galerii, centra handlowe nie miałyby prawa wystawiać faktur VAT (refakturować) i odliczać z tego tytułu podatku naliczonego.
[srodtytul]Koszty do podziału[/srodtytul]
O interpretację wystąpiła wspólnota mieszkaniowa, która jest wspólnotą właścicieli wyłącznie lokali użytkowych. Zakres jej działania obejmuje zarząd nieruchomością wspólną, czyli częściami budynków i urządzeniami, które – tak jak klatki schodowe, windy czy instalacje energetyczne, cieplne i wodne – nie służą wyłącznie właścicielom lokali. To wspólnota ma podpisane umowy m.in. na zakup mediów, a całkowite koszty rozliczane są na poszczególne lokale. Wspólnota nie pobiera od tego marży. Rozliczenie odbywa się proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości wspólnej. Na usługi te wspólnota wystawia właścicielom lokali faktury VAT (refaktury), deklarując w urzędzie skarbowym podatek należny i odliczając naliczony. W sierpniu 2008 r. wystąpiła o interpretację, by wiedzieć, czy zarządzając nieruchomością wspólną, jest podatnikiem VAT zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 29 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].
Minister finansów uznał, że zaliczki wpłacane przez jej członków na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i poszczególnych lokali nie są obrotem w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT. Wspólnota nie jest podatnikiem w zakresie pobieranych opłat za dostawę mediów oraz zaliczek na pokrycie kosztów zarządu i na fundusz remontowy.