Lepsze rozwiązania techniczne to także odpowiedź na potrzeby konsumentów i dowód na przejaw zmiany świadomości, gdy mowa o energooszczędności.Działania proekologiczne stały się trendem regulującym zmiany zachodzące w wielu dziedzinach życia społeczno-gospodarczego. Debaty na temat ochrony środowiska toczą się wśród polityków, ekonomistów, reprezentantów wielkich i mniejszych przedsiębiorstw. Zmieniająca się świadomość konsumentów coraz częściej skłania ich do wyboru tych produktów, które określane są jako ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia naturalnego.
Zwrócenie uwagi na racjonalne gospodarowanie zasobami energii sprawiło, że również w branży budowlanej wprowadza się wiele zmian, których celem jest propagowanie działań proekologicznych. Część z nich narzucana jest przez nowe ustawodawstwo oraz liczne normy polskie i europejskie dyrektywy. Najlepszym tego przykładem jest wprowadzenie na początku bieżącego roku obowiązku charakterystyki obiektów budowlanych pod względem ich zapotrzebowania właśnie na energię, czyli Paszportu Energetycznego.
[srodtytul]Energooszczędne ściany[/srodtytul]
Wśród szeroko omawianych problemów ekologicznych centralne miejsce zajmuje kwestia oszczędności energii użytkowanej na potrzeby wentylacji, klimatyzacji oraz przede wszystkim ogrzewania domu. Nic więc dziwnego, że działania ekspertów budownictwa oraz producentów materiałów budowlanych nakierowane są na tworzenie takich technologii budowy, aby ściany domu jak najlepiej akumulowały ciepło, zachowując jednocześnie optymalną wentylację. Takim rozwiązaniem jest budowa ścian zewnętrznych, których struktura obejmuje trzy warstwy, całościowo odpowiadające za izolację cieplną przy jednoczesnym zapewnieniu stałej cyrkulacji powietrza.
Każda z trzech warstw wyróżnia się zastosowanym materiałem oraz rolą pełnioną w całym układzie. Mur wewnętrzny, czyli tak zwana warstwa konstrukcyjna, wznoszona jest najczęściej z pustaków ceramicznych, których poryzowana struktura wykazuje znaczne właściwości termoizolacyjne.