>> W lipcu średni czas od podpisania umowy z deweloperem do odebrania kluczy znów się skrócił. Jedynie we Wrocławiu analitycy portalu Tabelaofert.pl odnotowali w ciągu miesiąca wzrost tego wskaźnika ze 159 do 168 dni. – Dziś we wszystkich aglomeracjach od momentu podpisania umowy do odbioru kluczy musimy zaczekać średnio mniej niż pół roku. W Katowicach, Łodzi, a także pierwszy raz w Poznaniu, wskaźnik ten utrzymuje się poniżej 100 dni – wylicza Celina Grabowska, kierownik zespołu analityków w redNet Consulting.

>> Wskaźnik wyprzedania pokazuje, jaki procent mieszkań z projektów będących w sprzedaży znalazł już nabywców. W lipcu we wszystkich analizowanych miastach zanotowano jego niewielki wzrost, co wynika z systematycznego wyprzedawania się ofert połączonego z bardzo niewielkim dopływem na rynek nowych inwestycji mieszkaniowych. Najmniej lokali znajduje się w sprzedaży w Trójmieście – ok. 22 proc. ze wszystkich realizowanych projektów, w Łodzi jest to ok. 26 proc., a we Wrocławiu ok. 28 proc.

>> W Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Trójmieście zwiększył się w lipcu udział procentowy puli lokali, które zostały już wybudowane, ale pozostają w sprzedaży. – Wynika to z faktu zakończenia realizacji kilku dużych inwestycji mieszkaniowych. Odwrotną sytuację, czyli spadek wskaźnika dostępności, zanotowano natomiast we Wrocławiu i Katowicach – zauważa Celina Grabowska. Największy wybór mieszkań, do których klucze można odebrać zaraz po dokonaniu zakupu, znajdziemy – podobnie jak w ubiegłym miesiącu – we Wrocławiu i Poznaniu, gdzie udział takich lokali w całej podaży przekracza 30 proc.