Dziś stawki są coraz bardziej zróżnicowane i zależą przede wszystkim od lokalizacji – oceniają pośrednicy. Prognozy przewidują dalsze niewielkie obniżki cen, w ciągu roku o 2 – 3 proc. Na kupno działki decydują się teraz przede wszystkim ci, którzy mają gotówkę, rzadziej przy transakcji nabywca korzysta z kredytu.
Wzrosła podaż terenów pod budownictwo w rejonach, które mają uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego. Tam, gdzie takich aktualnych planów brakuje, obrót gruntami jest utrudniony. Poszukiwane są tereny od 600 do 1000 mkw., z dostępem do drogi publicznej, z pełnym uzbrojeniem, z warunkami zabudowy lub tzw. dobrym sąsiedztwem, czyli wśród innych domów. Ułatwia to uzyskanie pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy.
Łatwiej sprzedać działki tanie na obrzeżach miasta lub w gminach sąsiadujących z aglomeracją, pod warunkiem, że jest dobry dojazd do centrum.
[ramka] [b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają ceny mkw. uzbrojonej działki w dzielnicy domów jednorodzinnych, obowiązujące dziś oraz prognozowane dla tych samych terenów za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w proc.
[b]Barometr powstał przy współpracy z: [/b]Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]