Na jak wysokie obniżki można liczyć? Zdaniem Tomasza Olszewskiego z firmy Cushman & Wakefield dziś stawki są o 15 procent niższe od najwyższych zeszłorocznych. Ale według Wiolety Wojtczak z Działu Analiz i Doradztwa w King Sturge rabaty mogą obecnie wynosić nawet 25 proc. stawek z ubiegłego roku przy czynszach efektywnych (uwzględniających i rabaty, i dodatkowe koszty).
Zatem w skrajnych przypadkach, jak przyznaje Dominik Witkiewicz z firmy DTZ, czynsz za wynajem magazynu może wynieść nawet poniżej 2,50 euro za mkw. miesięcznie.
[srodtytul]Gdzie stoją puste[/srodtytul]
W jakich regionach kraju jest dużo wolnej powierzchni magazynowej? Według analityków King Sturge najwyższy wskaźnik pustostanów na koniec pierwszego półrocza był na Górnym Śląsku, gdzie magazyny bez najemców stanowią ponad 22 proc. całkowitych zasobów.
– Pozostałe rynki z dużą dostępnością powierzchni do wynajmu to: rejon Polski centralnej, Dolny Śląsk i okolice Warszawy, odpowiednio po 20,2, 19,7 i 17,8 proc. pustostanów. Ma to związek z dużą ilością nowej powierzchni oddanej do użytku – mówi Wioleta Wojtczak. Podobnie ocenia sytuację Dominik Witkiewicz. – Śląsk, centrum kraju i strefy magazynowe wokół stolicy to największe rynki pod względem zasobów powierzchni magazynowej, a jednocześnie stopy pustostanów są tam wysokie. Wynoszą 19 – 23 proc. – mówi Witkiewicz.