Tak twierdzi Związek Miast Polskich. Chce zmian w przepisach. Chodzi o to, że ponad półtora roku temu pojawiły się uregulowania, które miały pomóc w uporządkowaniu stanu prawnego nieruchomości komunalnych i Skarbu Państwa.
Była to ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Zobowiązała ona samorządy do występowania do sądów wieczystoksięgowych o wpis swojego prawa własności do ksiąg wieczystych.
Wcześniej starostowie mieli czas na przygotowanie wykazów nieruchomości Skarbu Państwa oraz gminnych (tj. do 19 maja 2009 r.). Następnie powinny trafić do wojewodów, a ci mieli je przekazywać do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ten miał czas na przygotowanie zbiorczego wykazu do 19 sierpnia. Teoretycznie starostowie wywiązali się z tego obowiązku, bo wykazy trafiły do wojewodów, a ci przekazali je ministrowi spraw wewnętrznych, ten zaś przygotował swój własny.
– Problem w tym, że nie odzwierciedla on do końca rzeczywistości, bo starostowie przekazali wojewodom tylko to, co mieli – wyjaśnił Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.
Związek uważa, że terminy z ustawy są nierealne. Dlatego apeluje o przesunięcie ich o dwa lata (gdy chodzi o wykazy) oraz o trzy lub cztery lata składania w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa.