Sprawa dotyczyła podatku od nieodpłatnego przekazania oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej.
Wydana interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie opierała się na pytaniu o podatek od cesji książeczki dokonanej w gronie najbliższej rodziny [b](IPPB2/436-198/10-4/AF)[/b]. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe nieodpłatne przekazanie książeczki może nastąpić w formie cesji, która w zależności od konkretnych okoliczności będzie posiadała cechy darowizny albo też nie [b](Izba Skarbowa w Warszawie w omawianej sprawie oraz w interpretacji nr IPPB2/436-321/08-4/MZ)[/b].
Fiskus uznaje, że umowę cesji można uznać za darowiznę, jeśli zawiera oświadczenie darczyńcy o darowaniu oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.
Wśród wymienionych w art. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71065]ustawy o podatku od spadków i darowizn [/link]źródeł nabycia rzeczy i praw podlegających opodatkowaniu wymieniona została ta umowa, cesja natomiast jest co do zasady zwolniona z podatku.
W związku z tym określenie charakteru prawnego konkretnej cesji ma zasadnicze dla podatników znaczenie. [b]Zgodnie z interpretacją, jeśli cesja nie jest darowizną, na podatniku nie spoczywają żadne obowiązki wobec fiskusa.[/b]