[b]Przed sądem cywilnym występuję przeciwko deweloperowi z roszczeniem w zakresie zawyżonej powierzchni użytkowej lokalu, który nabyłem. Chciałbym zapytać, jaka jest obowiązująca definicja tego pojęcia, bo nie jest wskazana wprost w słowniczku do ustawy o własności lokali. Uważam, że w szczególności w tym zakresie należy przeanalizować zapisy paragrafu 63 ust. 3 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków z 2001 oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie prowadzenia kw i zbiorów dokumentów, po nowelizacji w 2003 (par. 29 + 31). Są to obowiązujące akty prawne. Jaki zatem należy przyjąć sposób obliczania powierzchni użytkowej dla umowy ustanowienia odrębnej własności oraz przeniesienia tej własności?[/b]
(nazwisko do wiadomości redakcji)
[b]Odpowiada Anita Woźniak, radca prawny, Kancelaria Prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto[/b]
– Istotnie, [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawa o własności lokali[/link] nie zawiera definicji powierzchni użytkowej lokalu, jak również nie wskazuje, wg jakich norm deweloper powinien dokonać pomiaru lokalu. Co prawda inne akty prawne zawierają własne definicje powierzchni użytkowej lokalu, jednakże – co do zasady – mają one zastosowanie do materii uregulowanych w tych aktach. Brak uregulowania kwestii pomiarów i sposobu obliczania powierzchni użytkowej lokalu w ustawie o własności lokali stwarza wiele problemów w praktyce. Jedynie zmiana wyżej wymienionej ustawy mogłaby doprowadzić do ich eliminacji. Dlatego na dzień dzisiejszy nie można jednoznacznie wskazać definicji powierzchni użytkowej lokalu lub sposobu jej pomiaru wiążących na gruncie ustawy o własności lokali.
Z uwagi na powyższe istotne jest uregulowanie sposobu dokonywania pomiaru w umowie zawieranej z deweloperem. Jednakże strony umowy mają dowolność w ustaleniu, jaką metodę pomiaru zastosują. Najlepiej w takiej sytuacji odwołać się do jednej z polskich norm technicznych. W przypadku braku odpowiednich postanowień w umowie deweloper może dokonać pomiaru według normy dla niego korzystniejszej.