>> Przykładowo: opłata legalizacyjna w przypadku samowolnej budowy domu jednorodzinnego wynosi 50 tys. zł, a opłata za legalizację garażu 25 tys. zł.
Opłatę należy uiścić w ciągu siedmiu dni od otrzymania postanowienia, przy czym niezachowanie terminu zapłaty spowoduje wydanie nakazu rozbiórki obiektu.[/ramka]
[ramka][srodtytul]Kiedy pozwolenie na budowę [/srodtytul]
>> Zasada jest taka, że wszelkie roboty budowlane mogą być prowadzone jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
>> Są jednak wyjątki od tej zasady. Pozwolenia na budowę nie wymaga np.:
– wykonywanie robót budowlanych polegających na remoncie istniejących obiektów i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków,
– docieplenie budynków o wysokości do 12 m,
– utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych itp.[/ramka]
[ramka][srodtytul]Co robić, gdy dopuściłeś się samowoli budowlanej[/srodtytul]
>> Ustawodawca przewidział możliwość dokonania legalizacji samowoli budowlanej. Muszą być spełnione określone przesłanki, ale jest to niewątpliwie korzystne rozwiązanie dla inwestorów, którzy się jej dopuścili.
>> Istotne jest, że właściwy organ w razie ustalenia, że dany obiekt jest samowolą budowlaną, w pierwszej kolejności ma obowiązek umożliwić zalegalizowanie obiektu.
>> Podstawowym warunkiem ewentualnej legalizacji jest konieczność zgodności budowy z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Konieczne jest również, by budowa zrealizowana była zgodnie z warunkami technicznymi i przepisami umożliwiającymi doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego z obowiązującym prawem.
>> Jeżeli inwestor spełni powyższe warunki, właściwy organ administracji państwowej wydaje decyzję o wstrzymaniu robót budowlanych, nakładając jednocześnie na inwestora obowiązek przedstawienia w ustalonym terminie wymaganych dokumentów świadczących o istnieniu możliwości legalizacji, tj. zaświadczenia organu właściwego w sprawach ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu o zgodności obiektu z ustaleniami planu miejscowego, oraz takich dokumentów, jakie są wymagane przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.
>> Niedostarczenie dokumentacji w wyznaczonym terminie spowoduje wydanie decyzji o rozbiórce samowoli.
>> Po dostarczeniu dokumentów inspektor nadzoru sprawdza zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Badana jest też kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń, a także czy projekt budowlany został wykonany przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane.
>> Przedłożenie przez inwestora odpowiednich dokumentów w wyznaczonym terminie, zgodnie z art. 48 ust. 5 prawa budowlanego, traktuje się jak wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i pozwolenie na wznowienie robót budowlanych – jeżeli budowa nie została zakończona.[/ramka]