Jest to bowiem szczególny rodzaj zaświadczeń wydawanych na podstawie ustawy o własności lokali – [b]stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 1357/09)[/b].
Takie zaświadczenie nie musi się opierać jedynie na rejestrach i danych posiadanych przez urząd, ale także na dowodach dostarczonych przez stronę. Bez zaświadczenia o samodzielności lokalu żaden deweloper nie sprzeda mieszkania i żaden lokator się nie zamelduje.
Artykuł 2 ust. 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] przewiduje, że spełnienie wymagań samodzielności lokalu mieszkalnego stwierdza starosta w formie zaświadczenia.
– Ustawa nie wspomina jednak o możliwości wydania zaświadczenia stwierdzającego, że lokal nie jest samodzielny – mówi Ireneusz Czmoch, prezes WM Rakowiecka 39 w Warszawie.
[b]Również zgodnie z art. 217 – 219 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] nie można wydać tzw. zaświadczenia negatywnego, potwierdzającego nieistnienie faktów lub niepowstanie określonego stanu prawnego.[/b]