» We wrześniu średni czas, który musi upłynąć od podpisania umowy z deweloperem do odebrania kluczy, znacznie się wydłużył we Wrocławiu (332 dni) i Poznaniu (ponad 80 dni). To efekt wprowadzenia na rynek nowych inwestycji. W pozostałych miastach wahania były niewielkie i nie przekroczyły dziesięciu dni.

– Obecnie najdłużej na odbiór kluczy zaczekamy w Trójmieście i Wrocławiu – prawie rok, a najkrócej w Katowicach i Łodzi – przeciętnie niecały miesiąc – zauważa Maciej Dymkowski, prezes portalu Tabelaofert.pl.

» Aktualna oferta deweloperska została najbardziej wyprzedana w Katowicach (ponad 83 proc. mieszkań) i w Warszawie (ponad 76 proc.). – Około 70 proc. sprzedanych lokali to wartość wciąż utrzymująca się w Trójmieście, do którego z podobnym poziomem dołączyła Łódź. Najmniej natomiast wyprzedane są inwestycje w Poznaniu i Wrocławiu. Rynek zachowuje się dość stabilnie i – z wyjątkiem znacznej zmiany we Wrocławiu – nie ma gwałtownych wahań – opowiada Dymkowski.

» W ubiegłym miesiącu analitycy portalu Tabelaofert.pl zanotowali spadek wskaźnika gotowych mieszkań w aktualnej ofercie. Przyczyny należy upatrywać zarówno we wprowadzaniu nowych inwestycji, jak i sukcesywnej wyprzedaży gotowych lokali. W Katowicach i Łodzi ponad połowa mieszkań jest do wzięcia od ręki. W Krakowie i Warszawie wskaźnik wciąż oscyluje wokół 40 proc. Znaczny spadek, do 30 proc., nastąpił w Poznaniu. Natomiast w Gdańsku i Gdyni odsetek gotowych lokali utrzymuje się poniżej 20 proc. Poniżej granicy 30 proc. – we Wrocławiu.