[b]Rz: Często deweloper już w umowie przedwstępnej o budowę mieszkania narzuca zapis, że przez pierwszy rok lub dwa lata będzie zarządcą nowego budynku. Czy gdy zawiąże się wspólnota, może ten zapis zmienić?[/b]
[b]Iwona Sysik, radca prawny, Kancelaria DLA Piper Wiater:[/b] Pomimo wpisania na listę klauzul niedozwolonych postanowień jednostronnie gwarantujących deweloperowi zarządzanie nieruchomością wspólną deweloperzy nadal zamieszczają w umowach przedwstępnych takie zapisy. Nie oznacza to jednak, iż przewidziany w tej umowie sposób zarządzania nieruchomością istotnie dojdzie do skutku. Stanie się on wiążący dopiero wtedy, gdy zostanie wpisany do umowy notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo do umowy zawartej później w formie aktu notarialnego określającej sposób zarządu nieruchomością wspólną. W takiej umowie mogą się bowiem znaleźć postanowienia o powierzeniu zarządu określonej osobie fizycznej albo prawnej.
Co więcej, w razie sukcesywnego wyodrębniania lokali ustalony w pierwszej umowie sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu (art. 18 ust. 1 i 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali[/link], t. j. DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Jeśli zatem pierwszy nabywca lokalu zgodzi się w umowie notarialnej, aby deweloper zarządzał nieruchomością wspólną, tak ustalony sposób zarządu będzie wiązał wszystkich późniejszych właścicieli lokali w danej wspólnocie.
[b]Jak mogą zmienić zarządcę mieszkańcy, gdy są niezadowoleni z jego pracy?[/b]
Mogą podjąć uchwałę w sprawie zmiany ustalonego wcześniej sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Uchwała taka musi być zaprotokołowana przez notariusza i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej (art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali).