Reklama
Rozwiń

W Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu czynsze mogą rosnąć

Wskaźnik pustostanów sukcesywnie spada, co związane jest z brakiem inwestycji spekulacyjnych – mówi Kamila Pruk z Cushman & Wakefield?

Publikacja: 14.02.2011 03:28

Kamila Pruk,?negocjator w dziale powierzchni przemysłowo-magazynowych?w firmie doradczej Cushman & W

Kamila Pruk,?negocjator w dziale powierzchni przemysłowo-magazynowych?w firmie doradczej Cushman & Wakefield

Foto: Cushman & Wakefield

[srodtytul]Rozmowa z Kamilą Pruk,?negocjatorem w dziale powierzchni przemysłowo-magazynowych?w firmie doradczej Cushman & Wakefield[/srodtytul]

[b]???„Rz”: Kiedy zacznie ubywać pustych magazynów???[/b]

[b]Kamila Pruk[/b]: Wskaźnik pustostanów sukcesywnie spada, co związane jest z brakiem inwestycji spekulacyjnych, czyli magazynów budowanych bez podpisanych umów z najemcami. Tendencja ta w tym roku się utrzyma.??

[b]Gdzie może brakować magazynów do wynajęcia???[/b]

W rejonie Trójmiasta (4,4 proc. pustostanów) czy Poznania (8,4 proc.) już zaczyna brakować powierzchni dostępnej od ręki. Jedynym regionem, w którym współczynnik pustostanów rośnie, jest strefa podmiejska Warszawy – od 2009 r. zanotowaliśmy wzrost o 3 pkt proc. W grudniu 2010 r. oferta powierzchni do wynajęcia od zaraz w tej strefie wynosiła 450 tys. mkw., z czego zdecydowana większość znajdowała się w Błoniu (44 proc.). Spodziewany jest spadek ich poziomu w bieżącym roku. Regionem o najwyższym współczynniku pustostanów magazynowych jest Szczecin (85 proc.). Jednak jego udział w krajowych zasobach wynosi mniej niż 1 proc.??

[b]Kiedy rynek klienta będzie rynkiem dewelopera, kiedy czynsze w magazynach wzrosną???[/b]

Wzrost stawek będzie możliwy, gdy zostaną wynajęte istniejące powierzchnie. Na razie obserwujemy utrzymanie czynszów na poziomie z drugiego półrocza 2010 r., a nawet ich niewielki wzrost w rejonach, w których pustostanów jest niewiele. Szczególnie w Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu możemy się spodziewać wzrostu cen.?W rejonach o wysokim współczynniku pustostanów – jak Warszawa (strefa podmiejska), Polska centralna (z wyłączeniem Łodzi), Szczecin – czynsze pozostaną stabilne.?Rywalizacja o klienta będzie się rozgrywać głównie na polu projektów BTS (built-to-suit – budowa na zamówienie), które cieszą się coraz większą popularnością wśród najemców.??

[b]Gdzie dziś najszybciej można znaleźć najemcę???[/b]

Rynek warszawski nadal jest liderem pod względem popytu – 32 proc. ogółu zawartych transakcji miało miejsce w Warszawie, głównie w strefie podmiejskiej. Drugim rynkiem pod względem zawieranych transakcji był Górny Śląsk – 31 proc.

Na trzecim miejscu w 2010 r. uplasowała się Polska centralna, która najemców zyskała głównie w ostatnim kwartale (61 proc. transakcji zawarto w czwartym kwartale 2010 r.). Największą transakcją na tym rynku było wynajęcie 35 tys. mkw. firmie produkcyjnej w projekcie built-to-suit przez dewelopera Panattoni.

[srodtytul]Rozmowa z Kamilą Pruk,?negocjatorem w dziale powierzchni przemysłowo-magazynowych?w firmie doradczej Cushman & Wakefield[/srodtytul]

[b]???„Rz”: Kiedy zacznie ubywać pustych magazynów???[/b]

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy