– Roczne zapotrzebowanie na ciepło w tradycyjnym domu wynosi ok. 220 kWh na mkw., a w energooszczędnym: maksymalnie 70 kWh na mkw. – podaje architekt Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej Archipelag. Dodaje, że jednorodzinny energooszczędny dom o powierzchni użytkowej ok. 150 mkw. jest droższy od standardowego budynku o ok. jedną trzecią. – Zależy to oczywiście od zastosowanych systemów i technologii – mówi architekt.
– Wprawdzie taki dom jest droższy w budowie, ale ma lepsze parametry cieplne niż dom tradycyjny, dzięki czemu zużywa dwa – trzy razy mniej energii. Na zwrot kosztów trzeba poczekać od kilku do kilkunastu lat.
Przetestuje rodzina
Modelowy, samowystarczalny energetycznie dom LichtAktiv Haus stoi w dzielnicy Wilhelmsburg w Hamburgu. W ramach europejskiego eksperymentu Velux Model Home 2020, którego inicjatorem jest producent okien do poddaszy – firma Velux, modernizacji w Niemczech został poddany niewielki, 96-metrowy dom z lat 50. ub.w.
Po modernizacji i dobudowaniu nowych pomieszczeń LichtAktiv Haus liczy ok. 132 mkw. powierzchni mieszkalnej. Powierzchnia okien zwiększyła się z 18 do 93 mkw. Dzięki temu można ograniczyć wykorzystanie światła elektrycznego. Okna umożliwiają także pasywne wykorzystanie energii cieplnej.
– Modernizacja połówki bliźniaka w Hamburgu miała udowodnić, że w optymalny, nowatorski sposób można połączyć efektywność energetyczną z najwyższym komfortem życia – zapewnia Monika Kupska-Kupis, architekt z Velux Polska. Jak tłumaczy, koncepcja LichtAktiv Haus opiera się na idei tzw. budynku zeroemisyjnego.