Wnajbliższym czasie nie powstanie więcej kawalerek niż w poprzednich latach, bo zainteresowanie nimi spadło, głównie za sprawą „Rodziny na swoim". To główny powód, dla którego dużą popularnością cieszą się małe trzypokojowe mieszkania – ocenia Marek Abramczuk ze spółki Mak Dom. Dodaje, że koszty budowy jednopokojowych lokali w porównaniu z większymi są wyższe. –Trzeba też pamiętać o konieczności zapewnienia miejsc postojowych: ich liczba zależy od liczby mieszkań w danej inwestycji. Stąd też kawalerek jest zawsze niewiele – dodaje.

Aldona Krasnodębska, prezes spółki Barc Warszawa, zauważa, że wiele firm chciałoby sprzedawać głównie duże mieszkania, ale klienci szukają mniejszych. – Dlatego deweloperzy na ogół zmieniają projekty. Mieszkań jednopokojowych będzie na rynku przybywać – prognozuje Aldona Krasnodębska.

Zainteresowanie mniejszymi lokalami, szczególnie na osiedlach blisko centrum, odnotował Atlas Estates. – Najszybciej rośnie sprzedaż 40 – 55-metrowych mieszkań dwupokojowych, a nieco wolniej – jednopokojowych – mówi Michał Witkowski z Atlas Estates.

Kupią, a potem zmienią

Katarzyna Rauber z Bouygues Immobilier Polska (BI Polska) ocenia, że popyt na małe mieszkania utrzyma się na stabilnym, wysokim poziomie. – Takie lokale kupują przeważnie ludzie młodzi, by po kilku latach zamienić je na dwa lub trzy pokoje – mówi Katarzyna Rauber.

Tomasz Panabażys, wiceprezes J.W. Construction Holding, zauważa, że zainteresowanie mniejszymi lokalami zwiększył najpierw kryzys, a potem rekomendacje T i S. – Dlatego w rozpoczynanych dziś inwestycjach mniejszych mieszkań jest więcej niż w projektach z czasów hossy. To odpowiedź deweloperów na zmieniające się możliwości finansowe klientów – tłumaczy.

Bouygues Immobilier Polska oferuje kawalerki w dwóch inwestycjach, m.in. na osiedlu Villa Parc przy ul. Włodarzewskiej. Z 90 kawalerek w sprzedaży zostało 19. Ich ceny zaczynają się od 9 tys. zł za mkw. Jeśli ktoś chce kupić takie lokum już wykończone, do ceny trzeba doliczyć 22 tys. zł. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany w IV kw. br. 128 kawalerek od 24 do 31 mkw. zaplanował BI Polska na osiedlu przy ul. Jana Kazimierza. Ich ceny zaczynają się od 7,3 tys. zł za mkw. Budynki będą oddawane etapami od IV kw. br.

4,7tys. zł kosztuje mkw. kawalerki w inwestycji Apartamenty Morskie Oko w Otwocku

Z kolei Atlas Estates ma kawalerki w ConceptHouse Mokotów na rogu ul. Cybernetyki i ul. Obrzeżnej. W sprzedaży jest 11 takich lokali. Ceny mkw. wahają się od 8 tys. zł do 11 tys. zł.

Budimex Nieruchomości 16 kawalerek w cenach od 7,4 tys. zł za mkw. oferował na osiedlu przy ul. Wólczyńskiej. Wszystkie już się sprzedały, choć na klucze trzeba czekać do sierpnia 2012 r.

Iwona Pasterska z Budimex Nieruchomości mówi, że w projektowanych przez tę firmę inwestycjach kawalerki stanowią 5 – 10 proc. mieszkań.

Agnieszka Senderowicz ze spółki Robyg zauważa, że klienci częściej szukają małych mieszkań dwupokojowych. Robyg buduje jednak nieco więcej kawalerek niż parę lat temu, planując je także w nowych etapach Nowej Rezydencji Królowej Marysieńki (NRKM). Cena za mkw.: 8,2 tys. zł. Termin oddania: pierwszy kwartał 2012 r. Z kolei od 7,3 tys. zł za mkw. oferuje Robyg trzy jednopokojowe lokale na osiedlu Zdrowa przy ul. Branickiego i Ledóchowskiej. Wszystkie dziesięć kawalerek sprzedał już Robyg na bemowskim Osiedlu Kameralnym.

Wyodrębnić sypialnię

Kawalerki ma w ofercie także spółka Mak Dom. Dziesięć takich lokali zaplanował ten deweloper na stołecznym osiedlu Fort Chrzanów II przy ul. Kopalnianej. Za mkw. trzeba zapłacić 7,9 tys. zł. Klienci w ramach promocji mogą skorzystać z systemu płatności 10/90. Mieszkania będą oddawane w przyszłym roku.

Jednopokojowe lokale Mak Dom sprzedaje też w kameralnym budynku przy ul. Brzezińskiej w Piasecznie. W inwestycji jest 14 mieszkań. Cztery z nich to kawalerki od 35 do 40 mkw. Cena za mkw.: od 5,6 tys. zł. Wliczone jest w nią miejsce postojowe w garażu podziemnym. – Kawalerki są tak zaprojektowane, by można było wyodrębnić sypialnie. Przy aneksach kuchennych są okna, dzięki czemu po oddzieleniu od salonu możemy się cieszyć widną kuchnią – mówi Marek Abramczuk.

W Apartamentach Morskie Oko w Otwocku Mak Dom oferuje kawalerki od 34 do 39 mkw. w cenie 4,7 tys. zł za mkw. Inwestycja ma być gotowa w listopadzie br.

Także J.W. Construction buduje kawalerki i Warszawie, i pod miastem. Na osiedlu Słoneczny Park w gminie Ożarów Mazowiecki ma się znaleźć 80 jednopokojowych mieszkań. W sprzedaży jest ich na razie 27 w cenie od 5,4 tys. zł za mkw. Kawalerki są też do wzięcia na białołęckim osiedlu J.W. Construction Zielona Dolina I przy ul. Zdziarskiej. Ich średnia cena: 6 tys. zł za mkw.

BARC Warszawa siedem kawalerek zaplanował w Rezydencji Kościuszki, która powstaje w Piastowie. Mkw. jednopokojowego lokalu kosztuje tu od 5,5 do 6,5 tys. zł. Pierwszy etap inwestycji jest już oddany, drugi ma być gotowy w grudniu br.

Kawalerki od deweloperów

W stolicy

• Villa Arte, ul. Jana Kazimierza, BI Polska, od 7,3 tys. zł za mkw.

• Osiedle Zdrowa, ul. Branickiego, Robyg, od 7,3 tys. zł za mkw.

• Zielona Dolina I, ul. Zdziarska, J.W. Construction, ok. 6 tys. zł za mkw.

Pod miastem

• Rezydencja Kościuszki, Piastów, Barc Warszawa, od 5,5 tys. zł za mkw.

• Apartamenty Morskie Oko, Otwock, Mak Dom, 4,7 tys. zł za mkw.

• Osiedle Kołłątaja, Ząbki, Anłuk, 5,9 tys. zł za mkw.

źródło: deweloperzy, Tabelaofert.pl