- Wiele zależeć będzie od kursów walut i przepisów kredytowych, zwłaszcza od zmian w programie „Rodzina na swoim". Większość transakcji odbywa się bowiem z udziałem kredytów. Zapłata w 100 proc. gotówką to rzadkość.
- Obniżkom notowań może sprzyjać przewaga podaży nad popytem, i to również na rynku pierwotnym. Realizowanych jest dużo nowych projektów, a do sprzedania jest jeszcze sporo mieszkań gotowych od roku czy nawet dwóch lat. Dlatego deweloperzy obniżają ceny.
- Mniej skłonni są natomiast do korekt cen właściciele mieszkań na rynku wtórnym. Jeśli jednak znajdzie się ktoś poważnie zainteresowany kupnem, wtedy negocjacje bywają skuteczne – twierdza pośrednicy.
Jak czytać barometr?
Agencje pośrednictwa (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.