Reklama

Wspólnoty mieszkaniowe: Kiedy zwolnienie z VAT za media

Resort finansów przygotował przepisy ujednolicające zasady naliczania VAT za media przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe

Publikacja: 16.08.2011 11:00

Wspólnoty mieszkaniowe: Kiedy zwolnienie z VAT za media

Foto: www.sxc.hu

O zasadach naliczania VAT za media we wspólnotach mieszkaniowych po wydaniu interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 21 czerwca 2011 r. (PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571) pisaliśmy w artykule: Wspólnota może wystawiać faktury za prąd i ciepło.

I tak, zgodnie z ministerialnymi wytycznymi gdy wspólnota mieszkaniowa nabywa usługi na potrzeby poszczególnych lokali, działa jako podatnik VAT, zaś gdy zapewnia media w ramach zarządu nieruchomością wspólną, czynność ta jest zwolniona z VAT.

Resort finansów zaproponował zmianą rozporządzenia z 4 kwietnia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392 ze zm.), polegającą na dodaniu w § 13 określającym zwolnienia od VAT oraz szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień, w ust. 1 pkt. 16a przesądzającego, że zwolnione z podatku są czynności wykonane przez wspólnotę mieszkaniową na rzecz swoich członków będących właścicielami lokali mieszkalnych, za które pobierane są opłaty na pokrycie kosztów utrzymania ich lokali mieszkalnych.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia

. Z uwagi na skutki wydanej interpretacji ogólnej,

Reklama
Reklama

wprowadzone zwolnienie powinno mieć zastosowanie do czynności wykonanych w okresie od 2 sierpnia

- czyli od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów nr 6, poz. 27 ww. interpretacji ogólnej).

Czytaj też:

Zobacz:

Podatki i opłaty

»

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Pierwsze kroki w KSeF. Poradnik „Rzeczpospolitej” dla małych przedsiębiorców
Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Dostęp do KSeF nie taki prosty. Chcesz wejść - zapłać za komercyjny klucz
Prawo karne
Sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie Zbigniewa Ziobry. Będzie list gończy
Praca, Emerytury i renty
Za pracę zdalną z Tajlandii zapłacił posadą. Jest prawomocny wyrok
Prawo w Polsce
Ministerstwo przecina spór o medycynę estetyczną. Jest jednoznaczne stanowisko
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama