O warunkach mieszkaniowych Polaków mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
Łazienka w mieszkaniu, domu, lub lokalu wydaje się już oczywistym cywilizacyjnym standardem. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w polskich miastach średnio tylko jedno z dwudziestu mieszkań jest pozbawione łazienki.
Na wsiach sytuacja wciąż przedstawia się nieco gorzej. Warto również zdawać sobie sprawę, że dostęp do instalacji sanitarnych dość znacząco zależy od lokalizacji na mapie. Nawet w tych miejscach, gdzie łazienka stanowi wyposażenie prawie każdego wiejskiego domu, większym problemem bywa dostęp do kanalizacji.
Polska dokonała ogromnego postępu pod względem wyposażenia mieszkań w instalacje sanitarne. Najlepiej świadczą o tym historyczne roczniki statystyczne GUS. W 1950 r. tylko niecałe 15 proc. mieszkań w polskich miastach posiadało łazienkę. Pod koniec PRL było to ponad 80 proc., ale sytuacja na wsi wciąż przedstawiała się kiepsko. Rezultaty spisu powszechnego GUS z 1988 r. wskazują, że wówczas tylko połowa wiejskich domów była wyposażona w łazienkę.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że w XXI wieku Polska wciąż nadrabia cywilizacyjne zapóźnienie przejawiające się mniejszym niż w Europie Zachodniej udziałem mieszkań z łazienką. Odsetek takich mieszkań (lokali i domów), od początku minionej dekady zmieniał się następująco: