mec. Paweł Kuglarz, kancelaria prawna Beiten Burkhardt P. Daszkowski
Rz: Do niedawna posiadane nieruchomości można było przekazywać spadkobiercom w pakiecie. Od kilku tygodni można zdecydować, że np. dom oddaję mężowi, synowi – działkę rekreacyjną, a ciotce – udziały w mieszkaniu. Co to oznacza w praktyce? Na czym polega tzw. zapis windykacyjny?
Paweł Kuglarz: 23 października br. weszła w życie ustawa zmieniająca polski kodeks cywilny, która wprowadziła do polskiego prawa cywilnego nową instytucję, a mianowicie tzw. zapis windykacyjny.
Dotychczas spadkodawca nie posiadał możliwości bezpośredniego przekazywania konkretnych składników majątku konkretnej osobie. Nowe przepisy dopuszczają zawieranie w testamencie postanowienia spadkodawcy o nabyciu przez konkretną osobę konkretnego składnika majątku testatora.
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być np. zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, ustanowienie na rzecz zapisobiorcy użytkowania lub służebności.
Z chwilą śmierci spadkodawcy zapis windykacyjny powodować będzie przejście konkretnego przedmiotu na wymienioną w testamencie osobę (zapis ten bowiem staje się skuteczny w chwili śmierci testatora). Zapis windykacyjny będzie można uczynić na rzecz jednej lub kilku osób.