? Chodzi o zmiany, które mają wpływ na sposób obliczenia tzw. kosztu kwalifikowanego stanowiącego podstawę do określenia wielkości dotacji. Koszty zostały pomniejszone o upusty, rabaty udzielone przez wykonawcę, nawet po wykonaniu pracy.
? O dotację na zakup i montaż kolektorów słonecznych z środków NFOŚiGW mogą się ubiegać osoby fizyczne lub wspólnoty mieszkaniowe. Dofinansowanie stanowi 45 proc. środków wykorzystanych na zainstalowanie i zakup kolektora tzw. kosztów kwalifikowanych. Wysokość kredytu objętego dotacją wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2500 zł za mkw. powierzchni całkowitej kolektora.
? Wprowadzona zmiana obniża jeszcze te koszty o wartość przyznanych kredytobiorcy w umowie z wykonawcą przedsięwzięcia upustów, rabatów, zwrotów, bonifikat lub innych podobnych form pomniejszania należności, także przyrzeczonych po wykonaniu przedsięwzięcia. Nakłada też obowiązek, aby informacje o zniżkach znalazły się w umowie z wykonawcą.
? Warunkiem uzyskania dofinansowania jest zaciągnięcie kredytu w jednym z banków biorących udział w programie. Dotacja przekazywana jest na rachunek kredytobiorcy, zmniejszając jednorazowo zadłużenie i powodując skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie rat kredytu.
? Kredyt mogą zaciągnąć osoby posiadające prawo własności lub współwłasności, prawo użytkowania wieczystego, a także prawo najmu lub dzierżawy, przy czym umowy na najem bądź dzierżawę muszą obowiązywać przez cały okres kredytowania.