Rynek magazynów w Polsce

Choć koniunktura sprzyja nowym projektom magazynowym – nawet spekulacyjnym – popyt na hale może zacząć spadać w drugiej połowie 2012 r.

Publikacja: 08.02.2012 10:35

Na spekulacyjne projekty mogą sobie pozwolić silne spółki, mające łatwy dostęp do finansowania

Na spekulacyjne projekty mogą sobie pozwolić silne spółki, mające łatwy dostęp do finansowania

Foto: Panattoni Europe

W ubiegłym roku oddano do użytku ok. 380 tys. mkw. nowych hal magazynowych, co stanowi 40 proc. wzrost w stosunku do 2010 r.  – szacują analitycy Colliers International.

Obecnie w Polsce powierzchnia nowoczesnych hal magazynowych to ok. 6,8 mln mkw. W ubiegłym roku wynajęto niemal 1,8 mln mkw. pow., czyli o ponad 20 proc. więcej w porównaniu z 2010 r.

- Najwięcej transakcji zawarto w warszawskiej strefie II oraz na Górnym Śląsku. Najczęściej podpisywano nowe umowy najmu, które stanowiły 60 proc. wszystkich zawartych transakcji. Duża część z nich to umowy typu „pre-lease", czyli przednajmu na powstające obiekty – zaznacza Maciej Chmielewski z Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w Colliers International.

Współczynnik pustostanów w 2011 r. spadł z 13,8 do 11, 4 proc. Stawki czynszowe nie uległy zmianom, jedynie w regionach o niewielkiej liczbie pustostanów odnotowano nieznacznie podwyżki.

Zainteresowanie halami koncentrowało się na aglomeracji warszawskiej, gdzie w ubiegłym roku wynajęto ponad 735 tys. mkw., z czego ponad 50 proc. w warszawskiej strefie II ( 15 – 30 km od centrum miasta).

Natomiast we Wrocławiu wynajęto ponad 226 tys. mkw., w Polsce Centralnej  - ponad 200 tys. mkw., w Poznaniu - ok. 168,5 tys. mkw., w Krakowie - ponad 54 tys. mkw., w Gdańsku – ok. 55,5 a w Szczecinie – 13,5 tys. mkw.

Choć popyt w tym roku powinien utrzymać się na stabilnym poziomie we wszystkich regionach, analitycy Colliers International nie wykluczają jednak niewielkich spadków w drugiej połowie roku.

W tym roku w Polsce pojawi się podobna ilość nowej powierzchni magazynowej, jak w 2011 r. - Ok. 72 proc. magazynów planowanych do oddania w  2012r. jest już wynajęta. W związku z tym możemy spodziewać się w nadchodzących kwartałach dalszego spadku współczynnika pustostanów. Rynki o niskim współczynniku powierzchni niewynajętej oraz niewielkiej całkowitej podaży, będą nadal w kręgu zainteresowań deweloperów – prognozuje Maciej Chmielewski.

Jego zdaniem, wzrośnie również liczba projektów budowanych spekulacyjnie jednak o kolejnym boomie nie ma mowy. Szansę na realizację tego typu projektów będą mieli najsilniejsi, najbardziej doświadczeni deweloperzy, którzy mogą finansować się z własnych środków lub mają ułatwiony dostęp do finansowania zewnętrznego.

Podaż nowoczesnych hal w Polsce w tys. mkw.:

- aglomeracja warszawska – 2540

- Górny Śląsk – 1330

- Polska Centralna – 950

- Poznań – 846

- Wrocław – 640

- Gdańsk – 136

- Kraków – 115

- Toruń – ok. 100

- Szczeciń – ok. 42

Źródło: Colliers International

Nieruchomości
Dzień prawdy dla zadłużonego dewelopera. Czy wypłacił odsetki od obligacji?
Nieruchomości
Obiekty handlowe rosną w mniejszych miastach. Debiutują u nas nowe marki
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?
Nieruchomości
Kupujący mieszkania chcą sobie „zaklepać” najlepsze okazje
Nieruchomości
Wielki park logistyczny w Nowym Modlinie