W całym 2012 roku w największych miastach w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź) przybędzie ok. 500 tys. mkw. biur, w tym w samej Warszawie 265 tys. mkw. – podaje Jones Lang LaSalle.
W jaki sposób deweloperzy nowych biurowców starają się przyciągnąć najemców do budynków oddawanych do użytku w tym roku?
– Przykładowo warszawski budynek Ufficio Primo, niegdyś siedziba prezydium rządu, dziś, po rewitalizacji przeprowadzonej przez spółkę Euro Invest, stał się nie tylko luksusowy, ale i funkcjonalny. Wyróżnia się spektakularnym wewnętrznym patio oraz wzorowanymi na wawelskiej kolumnadzie galeriami-krużgankami na pięciu kondygnacjach. Jednocześnie ma najnowocześniejsze systemy cieplno-wentylacyjno-klimatyzacyjne – wylicza zalety budynku Mikołaj Kowalski-Barysznikow z działu powierzchni biurowych w firmie Cushman & Wakefield.
Zwraca on uwagę na jeszcze inny warszawski budynek: Senator powstający w miejscu, w którym siedzibę miał Bank Polski. – Bryła budynku oraz jego przeszklone atrium nawiązują do historycznej zabudowy, ale rozwiązania techniczne, teletechniczne oraz klimatyzacyjno-wentylacyjne zastosowane przez dewelopera, firmę Ghelamco, są najnowszej generacji – opowiada o projekcie.
Z kolei Krzysztof Misiak z działu biurowego Cushman & Wakefield zwraca uwagę na całkiem nowy projekt w Gdańsku: Centrum Biurowe Neptun firmy Hines. – To pierwszy wysokiej jakości biurowy wysokościowiec w tym mieście. Budynek oprócz pięknych widoków zapewni najnowocześniejsze biura – mówi Krzysztof Misiak. – We Wrocławiu natomiast warto zwrócić uwagę na Green Towers, biurowiec z praktycznym zastosowaniem zielonych technologii, z których znany jest jego deweloper – firma Skanska – dodaje.