Proszę o wskazanie aktów prawnych regulujących kwestie tzw. lokalu socjalnego, przyznawanego przez sąd od gminy osobie eksmitowanej, znajdującej się w szczególnej sytuacji (np. bezrobotny). W szczególności chodzi nam o wskazanie przepisów, które jednoznacznie określają, jakie pomieszczenie może być uznane za lokal socjalny, a jakie nie. W niektórych miastach zdarzają się przypadki wyznaczania jako "lokal socjalny" kontenerów budowlanych, które nie nadają się do zamieszkania (nie mają odpowiedniej wentylacji, ogrzewania itp.). Jak eksmitowany może się bronić przed ulokowaniem w takim lokalu "socjalnopodobnym"?
- pyta czytelnik
Lokal socjalny przysługuje osobom z orzeczoną eksmisją, jeśli w wyroku sąd przyznał prawo do takiego lokalu. W takim przypadku eksmisja jest wstrzymana do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Wynika to z art. 14 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (u.o.p.l.) Tam też trzeba szukać odpowiedzi na pytanie czytelnika.
Co musi mieć lokal socjalny
Zgodnie z definicją w art. 2 u.o.p.l. lokal socjalny musi nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, przy czym może mieć obniżony standard. Powierzchnia pokoi (zwróćmy uwagę: pokoi, a nie całego lokalu) przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2. Jeśli najemca mieszka sam, pokój lub pokoje muszą mieć minimum 10 m2.
Niestety, nie jest to definicja precyzyjna. Nie bardzo wiadomo, co się kryje pod pojęciem „lokalu nadającego się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny" albo „obniżonego standardu". Czasami gminy w swoich uchwałach precyzują te pojęcia, lecz gdyby uznać to za wystarczające, należałoby zaakceptować sytuację, w której standard lokali socjalnych zależy wyłącznie od woli lokalnych radnych.