Przez najbliższe dziesięć lat w stolicy powstanie prawdopodobnie ok. 900 tys. mkw. powierzchni w parkach biurowych. Ok. 400 tys. mkw. ma szansę pojawić się w ciągu najbliższych pięciu lat, a ponad 60 tys. mkw. jest lub będzie oddane do użytku w II poł. 2012 r. – szacują analitycy z firmy doradczej Savills. Na ukończeniu są pierwsze budynki nowych parków biznesowych (Wilanów Office Park, Business Garden, The Park Warsaw), z których każdy może oferować ok. 100 tys. mkw.
– Deweloperzy zapowiadają budowę dużych parków biznesowych w Poznaniu, Wrocławiu oraz w Trójmieście. Trudno jednak prognozować, kiedy faktycznie powstaną ze względu na mniejszą skalę tych rynków oraz słabszy popyt – mówi Tomasz Buras, szef działu powierzchni biurowych w Savills.
Będą chętni
W stolicy działa dziś 15 parków biurowych oferujących łącznie ponad 500 tys. mkw. Największy z nich to Empark Mokotów Business Park (dziewięć budynków, w sumie niemal 115 tys. mkw.). W miastach regionalnych, z wyjątkiem Kraków Business Parku w Zabierzowie (60 tys. mkw.), parki biurowe liczą przeważnie po 20–30 tys. mkw.
– Sukces komercyjny biznesparków, takich jak Okęcie BP, Poleczki BP czy pierwszych faz Business Garden i Wilanów Office Park, pokazuje, że zapotrzebowanie na tego typu obiekty ciągle jest wysokie. Tendencja ta utrzyma się w najbliższym czasie – prognozuje Mikołaj Kowalski-Barysznikow z działu powierzchni biurowych w firmie doradczej Cushman & Wakefield.
Popyt na parki biznesu widać też w największych miastach, w których działają spółki z sektora BPO czy SSC.