Otwiera ona ranking najbardziej kosztownych biur, z czynszem w wysokości 2061 euro za 1 mkw. wynajmowanej powierzchni rocznie. Na drugim miejscu znajduje się londyński West End (1864 euro za 1 mkw. rocznie), a na trzecim – Tokio (Marunouchi Otemachi – 1650 euro za 1 mkw.). Stawki badali eksperci z firmy CBRE.
Podkreślają, że mimo ekonomicznych zawirowań koszty wynajmu w ciągu ostatniego roku wzrosły na całym świecie średnio o 2,1 proc., na czele z obiema Amerykami (w górę o 5,2 proc.) oraz Azją i Pacyfikiem (wzrost o 2,6 proc.). Natomiast podwyżki w regionie Europy, środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) są powstrzymywane przez recesję. Tam analitycy odnotowali 0,4-proc. spadek stawek czynszów.
Warszawa zajęła 64. miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie. Całkowity koszt najmu w najlepszych budynkach w naszej stolicy wynosi 440 euro za 1 mkw. rocznie. W poprzednim rankingu, z lipca 2012 roku, stolica Polski zajmowała również 64. pozycję, ale w minionych latach miała 45. i 50. miejsce.
– Całkowity koszt najmu najlepszej powierzchni biurowej w wielu europejskich centrach biznesu znacznie spadł, szczególnie w przypadku tych krajów, których problemy fiskalne są najbardziej wyraźne. Prawie dwucyfrowe obniżki miały miejsce w miastach greckich oraz hiszpańskich, np. w Salonikach, Atenach oraz Maladze – komentuje sytuacje Konrad Heidinger z działu doradztwa i badań rynku CBRE. Podkreśla, że o ile w całym rejonie EMEA koszt najmu biur zmniejszył się przeciętnie o 0,4 proc., o tyle w tym samym czasie w Warszawie zwiększył się o nieco ponad 3 proc. – Głównie wskutek wzrostu czynszów w najlepszych lokalizacjach. To kolejny dowód na to, iż rynek biurowy Warszawy jest w bardzo dobrej kondycji – dodaje Heidinger.
CBRE przeprowadziła ankietę w najlepszych biurowcach w 133 lokalizacjach na całym świecie. W pierwszej pięćdziesiątce znalazło się 19 lokalizacji z regionu EMEA, 18 z Azji i Pacyfiku i 13 z obu Ameryk.