W jakim mieście kupiec przychodzi najszybciej

Najszybciej sprzedawały się mieszkania na wschodzie kraju – w Lublinie i Białymstoku. Najwolniej – w Trójmieście i Warszawie.

Publikacja: 28.01.2013 01:37

Oczekiwanie na klienta

Oczekiwanie na klienta

Foto: Rzeczpospolita

W Lublinie, jak wynika z danych agencji Metrohouse,  lokale znajdują kupców w półtora miesiąca. – Mimo że jesteśmy najdroższym miastem pod względem cen nieruchomości na ścianie wschodniej, to średni czas sprzedaży mieszkania w Lublinie jest znacznie krótszy niż w innych miastach. Duże znaczenie ma fakt, że Lublin to miasto studentów. To oni są napędzają rynek inwestycji pod wynajem – podkreśla Barbara Pieczkowska, dyrektor jednego z oddziałów Metrohouse w Lublinie. Dodaje, że dość często zdarza się w tym mieście, że mieszkania do remontu są kupowane w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem. – Ma to związek właśnie z silnym rynkiem najmu, który nadal pozwala na satysfakcjonujące dochody – podkreśla pośredniczka.

Łukasz Szymański, dyrektor oddziału Metrohouse w Koszalinie, twierdzi, że zdarzają się mu transakcje kupna-sprzedaży przeprowadzone w ciągu kilku dni od zgłoszenia mieszkania do agencji.  Koszalin nie jest dużym miastem, więc podaż w porównaniu z innymi rynkami jest tu mocno ograniczona. Dlatego, gdy pojawi się godna zainteresowania oferta, z rozsądnie ustaloną ceną, nie ma większych problemów z szybką sprzedażą. Klienci o tym wiedzą i szybciej niż w innych miastach podejmują decyzję o zakupie – mówi Łukasz Szymański.

Nieco dłużej trwa sprzedaż mieszkania w Bydgoszczy i Łodzi (79–87 dni), ale także tu średnio do transakcji dochodzi w trzech pierwszych miesiącach od wystawienia oferty na sprzedaż. Jeszcze dłużej muszą poczekać sprzedający z Torunia, Częstochowy, Legnicy i Poznania (ponad 90 dni).

Z analizy transakcji dokonanych przez agentów Metrohouse wynika, że w 2012 r. najtrudniej było sprzedać mieszkanie klientom z Trójmiasta i Warszawy.

– W Trójmieście rekordy bije Sopot, gdzie średni czas sprzedaży mieszkania to niecałe pół roku, czyli prawie cztery razy dłużej niż w Lublinie. Sopot jest jednak specyficzną lokalizacją na nieruchomościowej mapie kraju. Prestiżowa lokalizacja niesie za sobą średnie ceny ofertowe znacznie przekraczające 8 tys. zł za mkw. – mówi Mariusz Kania, prezes sieciowej agencji Metrohouse. Z kolei w Gdańsku i Gdyni na sprzedaż mieszkania właściciele oczekiwali średnio, odpowiednio 140 i 151 dni.

Nieco szybciej znajdowali się klienci na mieszkania w Warszawie 138 dni. To jednak średnia dla całego roku. Wraz z końcem 2012 r. wydłużał się jednak czas sprzedaży i w ostatnich tygodniach  wyniósł w stolicy 154 dni. W innych największych polskich miastach, np. we Wrocławiu czy Krakowie, czas oczekiwania na transakcję przekraczał 100 dni.

Nieruchomości
Mieszkanie nad morzem droższe niż w Warszawie. Chętnych przybywa
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Nieruchomości
Banki ziemi deweloperów. Na jak długo wystarczą zapasy gruntów?
Nieruchomości
Grudziądz. Był browar, będzie park handlowy
Nieruchomości
Odpowiedzialność dewelopera za wady nieruchomości wspólnej
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Nieruchomości
Kurczy się oferta mieszkań na wynajem. Najtańsze lokale szybko znikają
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont