– W lutym spadły koszty kredytów mieszkaniowych w euro i złotych. O ile w przypadku rodzimej waluty tendencja ta utrzymuje się już od ponad pół roku, o tyle w przypadku europejskiej trudno przewidzieć, co będzie dalej.
Seria obniżek stóp procentowych w kraju pozytywnie wpłynęła na poziom oprocentowania kredytów w złotych. Ostatni odczyt barometru pokazujący koszty kredytowe dla zobowiązań w polskiej walucie wyniósł 537 pkt. To o 13 pkt mniej niż jeszcze miesiąc temu.
Powody do zadowolenia mają także posiadacze kredytów hipotecznych w euro. Wartość barometru dla tego typu zobowiązań wyniosła w lutym 595 pkt, podczas gdy przed miesiącem miał jeszcze wartość 608 pkt. Zmiana wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, ze spadku kursu EUR/PLN z 4,17 zł w poprzednim okresie do 4,15 zł obecnie. Drugi powód to „zaburzenie" odczytu barometru na skutek wycofania oferty Deutsche Banku z zestawienia. Bank ten znacznie bowiem ograniczył grono klientów, którym przyzna kredyt w euro. W efekcie zwiększyły się średnie koszty takiego zobowiązania.
Z uwagi na brak kredytów w CHF i małą liczbę ofert w USD zawieszamy publikację barometru dla tych walut.
Jak powstaje barometr
- Wskaźnik publikujemy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Obejmuje on wszystkie elementy oferty kredytowej składające się na koszt dla klienta, a więc: