Jakie domy budujemy

Murowany, bez piwnicy, pokryty dachówką ceramiczną. Projekt wybrany z katalogu. Tak domy budują Polacy.

Aktualizacja: 08.03.2013 17:02 Publikacja: 08.03.2013 15:43

Tak wynika z analizy serwisu Oferteo.pl. Przedstawiciele serwisu informują, że większość, bo 69 proc. osób przymierzających się do budowy domu, wybiera gotowe projekty z katalogu.

- Największą popularnością cieszą się projekty jednego z biur architektonicznych „Dom w rododendronach" i „Dom w idaredach" - podaje serwis. Tylko 31 proc. Polaków chce mieć indywidualny projekt domu.

- Chcemy budować tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1 proc.). Prawie co trzeci Polak (32 proc.) chce zlecić budowę murowanego domu z bloczku komórkowego. Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12 respondent (8,5 proc.) oraz z bala (zaledwie 3,1 proc. zapytań) - podają przedstawiciele Oferteo.pl.

Prawie połowa, bo 44,8 proc. klientów chce mieć dach z dachówki ceramicznej. 35 proc. wybiera blachodachówkę lub inny rodzaj blachy. O dachówce cementowej myśli co dziesiąty respondent (10,5 proc.). Są też klienci, którzy chcieliby zrobić płaski stropodach czy pokryć dom drewnianym gontem.

- Polacy odchodzą od budowania piwnic. Przeprowadzona analiza zapytań pokazuje, że tylko co ósmy zlecający (12 proc,) jest zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu - podają przedstawiciele serwisu.

Dodają, że co trzeci poszukujący ekipy budowlanej zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami. - Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana albo też właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie - tłumaczą. - Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Co siódmy klient jest zainteresowany ofertami kompleksowej budowy i wykończenia pod klucz.

Eksperci serwisu sprawdzili też koszty takiej inwestycji. - Na podstawie wycen 19 firm budowlanych budowa ceglanego domu o powierzchni użytkowej 102 mkw., pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, pochłonie ok. 97 - 150 tys. zł. To orientacyjny koszt materiałów i robocizny. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys. zł, a wykonanie pod klucz to wydatek rzędu 200-300 tys. złotych - podają przedstawiciele serwisu.

Ile czasu dają sobie Polacy na przygotowanie do inwestycji? - Co ósma osoba zainteresowana budową domu (12 proc.) poszukuje ekipy budowlanej sporo wcześniej, np. z wyprzedzeniem ponadpółrocznym. Prawie połowa pytających (48 proc.) chciałaby rozpocząć budowę najszybciej jak to możliwe, najlepiej w ciągu trzech miesięcy.

Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl radzi, by wyboru ekipy budowlanej nie zostawiać na ostatnią chwilę. - Wcześniejsze poszukiwania ekipy umożliwią solidne porównanie ofert i wybór tej, która w pełni spełni nasze założenia i wykona zlecenie zgodnie z oczekiwaniami - tłumaczy Karol Grygiel.

---------------------------

Dane pochodzą z analizy 2 506 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zamierzające zlecić budowę domu.

Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem