Rz: Czytelniczka napisała: „Od kilku miesięcy mieszkamy na nowym osiedlu i jesteśmy świadkami tego, jak deweloper stara się robić interesy naszym kosztem. Na terenie należącym do naszego osiedla utworzono obszary zieleni z małą architekturą i placem zabaw. Od początku realizowania inwestycji deweloper podkreślał, że jest to atut osiedla. Ale od niedawna jeden z lokali usługowych na osiedlu zajmuje przedszkole. Ku naszemu zdziwieniu władze przedszkola planują zrobić kładkę łączącą ich ogródek z placem należącym do całego osiedla. W ten sposób wspólny, a nawet publiczny teren zielony-park, będzie wykorzystywany do celów komercyjnych, czyli wynajmu – za 200 zł miesięcznie. Dodam, że mieszkańcy osiedla płacą za teren podatek od nieruchomości, opłatę za użytkowanie wieczyste oraz wszelkie koszty eksploatacji. Co ciekawe, decyzja o wynajmie placu ma zapaść, zanim jeszcze wszyscy właściciele podpiszą akty notarialne, czyli jest w rękach dewelopera, bo ten ma większość we wspólnocie. Dlaczego deweloper decyduje za nas? Poza tym projekt umowy zakłada, że nie będzie ona mogła być rozwiązana przez najbliższe pięć lat." Co mogą zrobić w takiej sytuacji mieszkańcy?
Mariusz Zając: Opisane przez czytelniczkę postępowanie dewelopera może budzić istotne wątpliwości, a przedstawiony problem wymaga rozważenia na co najmniej dwóch płaszczyznach: w kontekście relacji umownej nabywca lokalu – deweloper, a także na płaszczyźnie zasad zarządzania nieruchomością wspólną oraz podejmowania uchwał we wspólnocie mieszkaniowej.
Czy jeśli deweloper obiecał nabywcom mieszkań osiedlowy plac zabaw, może go teraz wynajmować w przedszkolu?
Przy ocenie, czy deweloper wywiązał się ze zobowiązań, zwłaszcza w przypadku umów nie zawartych pod rządami ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, pewną trudność może stanowić wykazanie, że przedsiębiorca zobowiązał się do wykonania na terenie nieruchomości wspólnej ogólnodostępnego placu zabaw.
W mojej ocenie takie zobowiązanie może zostać jednak wyinterpretowane m.in. z materiałów reklamowych dewelopera. Poza tym w dużej części zawieranych umów deweloperskich znajduje się zobowiązanie dewelopera do przeniesienia własności nieruchomości lokalowej, w tym udziału w nieruchomości wspólnej, w stanie wolnym od obciążeń – czyli także bez umów uniemożliwiających de facto mieszkańcom korzystanie z części nieruchomości wspólnej w postaci ogródka i placu zabaw.