Przez sześć tygodni na łamach „Nieruchomości" prowadziliśmy akcję edukacyjną i konkurs z nagrodami – wspólnie z firmami Rockwool i Domowy.pl – dla osób, które chcą wybudować energooszczędny dom jednorodzinny. Dziś ostatnia porcja wiedzy i ostatnie pytanie.
Jeszcze trzech czytelników może wygrać po karcie rabatowej (z upustami do 40 proc. na materiały budowlane potrzebne do budowy do stanu surowego zamkniętego) oraz trzy gotowe projekty domów jednorodzinnych.
O co pytają inwestorzy ...
- Inwestorzy, którzy uczestniczyli w spotkaniach "Budujące czwartki" najczęściej pytali, co świadczy o energooszczędności budynku, co wpływa na jego parametry, którędy ucieka ciepło, jak oszczędzać energię, jak dobierać materiały i technologie pod kątem energooszczędności - mówi Hanna Krzyżosiak z serwisu Domowy.pl, ktory organizował porady ekspertów. - Padały pytania o opłacalność inwestycji, czyli o ile droższy będzie dom zużywający 60 kWh/mkw./rocznie od tradycyjnego domu, oraz w które materiały bezwzględnie warto zainwestować.
Według Doradców Domowy.pl dom energooszczędny wymaga o ok. 10 proc. wyższych nakładów niż typowy, stawiany obecnie. Pozwala jednak znacząco ograniczyć zużycie energii na ogrzewanie budynku i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej - zwykle co najmniej o połowę. To bardzo istotne różnice, szczególnie w przypadku posiłkowania się kredytem hipotecznym.
- Inwestorzy są przekonani do wybierania materiałów o dobrych parametrach cieplnych, szczególną uwagę przywiązują do technologii wznoszenia ścian. Głównym dylematem jest wybór pomiędzy ścianą jedno- a dwuwarstwową. Klienci, oprócz ekonomii budowania, zwracają uwagę na wpływ materiałów na ich zdrowie. Stąd też duże zainteresowanie zagadnieniami dotyczącymi szczelności budynku, parametrami poszczególnych przegród zewnętrznych oraz różnicą pomiędzy wentylacją grawitacyjną a mechaniczną - opowiada Hanna Krzyżosiak. - Ciągle często spotykanym i poważnym błędem jest bowiem dobre uszczelnienie domu bez jednoczesnego zapewniania właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Natomiast inwestorzy mają już świadomość, że prosta bryła domu i dwuspadowy dach to najlepszy wybór, jeśli chodzi o koszty budowy i eksploatacji.