Portal rp.pl/nieruchomosci wspólnie z architektami z firmy Digital Pigment prowadzą akcję poradniczą dla osób, które chcą ciekawie wykończyć nowe mieszkanie lub dom. Architekci doradzają też, jak wyremontować stary lokal oraz jak zmienić układ pomieszczeń. Czekamy na listy od czytelników, którzy potrzebują porady eksperta, jak nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter (nieruchomości@rp.pl).
Architekci z Digital Pigment spośród autorów nadesłanych listów raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i udzielą fachowej porady. Oprócz bezpłatnego doradztwa autor najciekawszego listu dostanie projekt wnętrza. (Patrz więcej szczegółów o akcji).
Wnętrze ma być nowoczesne
Kolejnymi czytelnikami, którzy wygrali projekt wnętrz są państwo Agata i Rafał z Warszawy. Napisali do nas: "Jesteśmy młodym małżeństwem z niecierpliwością oczekującym na czerwcowy odbiór naszego pierwszego mieszkania w kameralnym budynku na warszawskim Grochowie, wśród zabudowy jednorodzinnej w starym klimacie. Z okien salonu, od strony północnej, będziemy mieć widok na ogród i starą, odnowioną willę. Mieszkanie ma dwie sypialnie, salon z aneksem kuchennym (ok. 24 mkw.) oraz dwie łazienki (z mniejszej chcemy zrobić garderobę).
Marzymy o nowoczesnym, jednak nieoklepanym wnętrzu, w którym znajdą się elementy tradycyjne. Nie chcemy uzyskać efektu sterylnego nowoczesnego wnętrza pozbawionego ciepła domowego ogniska.
Co wiemy na pewno? Kuchnia: biała lub waniliowa z połyskiem, zamiast płytek - panoramiczne zdjęcie nawiązujące do naszego rodzinnego miasta – Płocka (może piękny widok ze skarpy na Wisłę zrobiony przez brata-fotografa?) stwarzające iluzję dodatkowego okna.
Uwielbiamy wspólnie gotować, co robimy niemalże codziennie, więc meble powinny być funkcjonalne. Salon z dwoma strefami, wypoczynkową i jadalną, krzesła w salonie przezroczyste, bezbarwne, szara sofa. Chcemy też znaleźć miejsce na puchary męża, siatkarskiego zapaleńca (może półki wbudowane w ścianę i podświetlone światłem LED).
Kolorystyka mieszkania: biel z elementami szarości i ciepłego brązu. Stawiamy na minimalizm i zachowanie przestrzeni na niewielkiej powierzchni 63 mkw. mieszkania.
Myślimy również o dziecku, więc mieszkanie musi być komfortowe.
Chcemy wyraźnie oddzielić część dzienną mieszkania od części sypialnej. Myśleliśmy o szklanych drzwiach przesuwnych między salonem a holem prowadzącym do części sypialnej (na drzwiach delikatna aplikacja np. cieniowanie w szarościach z nutą koloru).
Łazienka będzie bez okna. Chcemy aby kolorystyką współgrała z resztą mieszkania ( biel, szarość i brąz). Myślimy o wannie z funkcją prysznica i dużym zlewie z lustrem, tak by jednocześnie mogły korzystać z niego dwie osoby. Okna w całym mieszkaniu mają wysokość 230 cm i zapewniają dużą ilość światła".
Co doradzili architekci
Do czytelników pojechaliśmy z architektami Digital Pigment Magdaleną Kozak i Katarzyną Garecką. - Czytelnicy, młode małżeństwo, odbierają klucze do pierwszego własnego wspólnego mieszkania. Mają swoją wizję wykończenia wnętrza, którą przez miesiące skrupulatnie wzbogacali o nowe detale. Potrzebują jednak profesjonalnego wsparcia i pomocy w wyborze materiałów oraz funkcjonalnych rozwiązań przestrzennych - podkreślają.
Magdalena Kozak i Katarzyna Garecka radzą:
- Mieszkanie jest ładne, jasne i pomimo niewielkiej powierzchni, dość przestronne. Wyraźnie dzieli się na część dzienną - z przedpokojem, salonem oraz otwartą kuchnią - oraz nocną, z dwiema sypialniami i łazienkami. Pokój dzienny, niespełna 25-metrowy, ma pomieścić aneks kuchenny, jadalnię a także strefę wypoczynku z kanapą i TV.
Czytelnicy byli przywiązani do wizji układu funkcjonalnego założonego przez dewelopera, w którym strefa wypoczynku znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni, kanapa stoi pomiędzy ścianą z szafkami kuchennymi i ścianą TV, a sam telewizor wisi na ścianie vis a vis zabudowy kuchennej. Niestety, takie rozwiązanie sprawdza się w tym dość wąskim pomieszczeniu.
Zaproponowaliśmy inny układ przestrzenny. (zdj. rzut) Telewizor powiesiliśmy na ścianie prostopadłej i ukryliśmy go w zabudowie szafowej. W ten sposób możliwe jest oglądanie telewizji z większej, wygodnej odległości. Na kanapie można komfortowo wypocząć, w kuchni poruszać się swobodnie. Pomiędzy kuchnią a kanapą mamy trochę przestrzeni.
W pierwotnym projekcie, w części, w której planujemy tv, miała się znaleźć szafa wnękowa. Nasza propozycja wciąż mieści tę funkcję. Zachowujemy głębokość 60 cm więc uda się tu zmieścić pełnowymiarową szafę ubraniową. Zabudowa jest częściowo otwarta, ma podświetlone półki na książki i elementy dekoracyjne. W jej dolnej partii znajdują się szuflady na sprzęt RTV.
Strefa, w której zawieszony jest tv ma dwie możliwości aranżacji. Może być odsłonięta bądź zasłonięta frontami, które suwają się po prowadnicach ukrytych w zabudowie. Nie wszyscy przepadają za eksponowaniem telewizora we wnętrzu. Wprawdzie było to bardzo modne w momencie pojawienia się dużych, płaskich ekranów i pozostaje modne do dziś, może jednak warto wyeksponować w tym miejscu na przykład kolekcję książek.
----------------------------------------------------------
wizualizacje wykonał: Paweł Gawryluk