Kiedy właściciel działki powinien być przygotowany na to, że będzie musiał zapłacić opłatę adiacencką?
Grzegorz Kalinowski: Odpowiedź na to pytanie odnaleźć można już w definicji tej opłaty, zawartej w ustawie z 21 sierpnia 1997 r., o gospodarce nieruchomościami (UGN). Opłata adiacencka jest ustalana w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej (finansowaną z określonych w ustawie źródeł) albo w związku ze scaleniem i ponownym podziałem nieruchomości, a także w przypadku podziału nieruchomości. Zawsze, gdy wymienione zdarzenia będą dotyczyć konkretnej nieruchomości, jej właściciel powinien być przygotowany na ustalenie opłaty adiacenckiej oraz obowiązek jej uiszczenia.
Czy zatem naliczanie opłaty jest automatyczne?
Warunkiem koniecznym dla możliwości ustalenia opłaty jest wzrost wartości nieruchomości na skutek wymienionych zdarzeń. Nie można przyjąć, że każde z nich, niejako z automatu, implikuje wzrost wartości nieruchomości i dlatego taki skutek powinien być każdorazowo należycie wykazany – potwierdzony stosowną opinią rzeczoznawcy. Sens omawianej opłaty wyraża się bowiem w udziale gminy w zysku z tytułu wzrostu wartości konkretnej nieruchomości.
Warto dodać, że zgodnie z UGN, przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.