Najemcy wybierali lokalizacje poza centrum miasta. Na Mokotowie wynajęto ok. 109 tys. mkw., a w okolicach Al. Jerozolimskich oraz Żwirki i Wigury – ok. 84 tys. mkw. W samym centrum podpisano umowy na 77,4 tys. mkw. – Najemcy dążąc do redukcji kosztów szukają ofert dalej od Śródmieścia. Niemałe znaczenie ma też budowa drugiej linii metra, na zachód od centrum miasta – tłumaczą analitycy Savills.
W tym roku popyt, ich zdaniem może sięgnąć 600 tys. mkw., i będzie porównywalny z wynikiem z 2012 równym 608 tys. mkw.
W tym roku oddano do użytku w Warszawie ok. 152,5 tys. mkw. pow. biurowej w dziewięciu budynkach, z których tylko jeden, przy placu Bankowym 1 (3,7 tys. mkw.), znajduje się w centrum miasta. – Ponieważ najemcy coraz częściej poszukują powierzchni biurowych poza centrum z niższymi czynszami, deweloperzy odpowiadają na to zapotrzebowanie – wyjaśnia Michał Stępień, starszy konsultant ds. badań w Savills Polska.
Czynsze w najlepszych lokalizacjach wynoszą 22 – 23 euro za mkw. miesięcznie. Na Mokotowie biura można wynająć za 14 – 14,8 euro za mkw. miesięcznie. – Jest to spadek o 5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, ale, zdaniem analityków Savills, do dalszych obniżek już nie dojdzie a stawki ustabilizują się na tym poziomie
Średni poziom pustostanów w stolicy wynosi ok. 10,5 proc. (rok temu było to 7,4 proc.). Według firmy Savills, do końca 2015 r. deweloperzy oddadzą kolejne 1,1 mln mkw. nowej powierzchni biurowej, przez co średnia stopa pustostanów wzrośnie w stolicy do ok. 12 proc. do końca 2013 r.