Reklama

Nieruchomości: Scalanie gruntów będzie łatwiejsze

Starosta może z urzędu rozpocząć prace scaleniowe gruntów rolnych podzielonych na skutek inwestycji publicznych.

Publikacja: 16.10.2013 09:12

Starosta może z urzędu rozpocząć prace scaleniowe gruntów rolnych podzielonych na skutek inwestycji

Starosta może z urzędu rozpocząć prace scaleniowe gruntów rolnych podzielonych na skutek inwestycji publicznych.

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Od dziś obowiązuje nowelizacja ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Ma ona na celu usprawnienie procedur naprawiania sytuacji, gdy w związku z realizacją inwestycji publicznych pole zostało podzielone  na kilka mniejszych i są problemy z  jego uprawą lub z dojazdem do niego.

– Dotychczas brakowało przepisów, które pozwoliłyby przeprowadzić prace scaleniowe gruntów rolnych po przedsięwzięciach innych niż budowa autostrad, takich jak szybkie koleje, lotniska – tłumaczy Józef Racki, poseł i współautor tej zmiany.

Nowe przepisy przewidują więc, że  nie tylko na wniosek samego rolnika, ale także z inicjatywy samorządów oraz inwestorów starosta będzie  mógł podjąć prace scaleniowe.  Chodzi o przypadki, w których planowane przedsięwzięcie znacznie ma pogorszyć warunki korzystania z nieruchomości.

– Podobne uregulowania już od dawna są przewidziane dla autostrad, chociaż bardzo rzadko się je wykorzystuje  – tłumaczy poseł Józef Racki.

Nowe przepisy obciążają także podmioty prowadzące inwestycje celu publicznego częścią  kosztów  przeprowadzenia prac scaleniowych i zagospodarowania poscaleniowego.  Stwarzają też możliwość współfinansowana tego rodzaju prac ze środków unijnych, a konkretnie z Europejskiego Funduszu Rolnego  na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Reklama
Reklama

Ponadto do scalania będą mogły być wykorzystywane grunty znajdujące się w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych. Nowe przepisy dopuszczają również możliwość zmiany granic nieruchomości zabudowanych bez zgody dotychczasowego właściciela.  Pod warunkiem jednak, że zmiana nie pogorszy dostępu do nieruchomości.

Od zgody uczestnika scalenia będzie natomiast uzależnione wydzielenie  na jego rzecz gruntów zabudowanych. Jednocześnie zostaną zachowane dotychczasowe przesłanki takiego wydzielenia. Chodzi o: obowiązek uzyskania zgody dotychczasowego właściciela, który dokona rozbiórki lub przeniesie zabudowania w oznaczonym terminie, albo od wyrażenia przez niego zgody na dokonanie rozliczeń wartości zabudowań.

Od dzisiaj to wojewoda, a nie, jak do tej pory, samorządowe kolegium odwoławcze będzie organem odwoławczym od decyzji zatwierdzających projekty scaleniowe.

Zdaniem ustawodawcy ta zmiana jest bardzo korzystna dla rolników. Wojewoda posiada bowiem wyspecjalizowane służby, mogą one więc wprowadzić w projekcie scalenia niezbędne zmiany merytoryczne, o które wnioskują  przede wszystkim rolnicy składający odwołania.

Do tej pory samorządowe kolegium odwoławcze sprawdzało tylko, czy decyzja zatwierdzająca projekt scaleniowy jest zgodna z prawem czy nie. Jeżeli dopatrzyło się uchybień prawnych, uchylało decyzję  i na tym jego rola się kończyła. Prowadziło to w praktyce do wielu konfliktów na tym tle.

podstawa prawna: nowelizacja ustawy z 30 sierpnia 2013 r. o scalaniu DzU z 1 października, poz. 1157

Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama