Jacek ?Kasperczyk, analityk porównywarki?finansowej ?Comperia.pl
– Ostatnie zmiany barometru hipotecznego, odnoszące się do zobowiązań w złotych i euro, nie przekroczyły 3 punktów dla europejskiej waluty i 2 punktów dla złotego.
Tak małe wahania w przypadku rodzimej waluty są spowodowane brakiem zmian w ofertach banków udzielających kredytów mieszkaniowych oraz jedynie minimalnym wzrostem stopy rynkowej WIBOR 3M. Ta ostatnia w ciągu 30 dni zmieniła się z 2,71 proc. do 2,72 proc.
Minimalnie więcej, bo o 3 pkt, zmieniły się natomiast koszty kredytowe zobowiązań wyrażonych w euro. Jeszcze w marcu barometr hipoteczny dla tego typu zobowiązań osiągnął 588 pkt, podczas gdy dziś przyjmuje wartość 585 pkt. Jest to dobra informacja dla wszystkich posiadaczy zobowiązań denominowanych w tej walucie, gdyż oznacza mniejsze obciążenie związane z obsługą takich kredytów.
Z uwagi na brak podaży kredytów mieszkaniowych udzielanych we frankach szwajcarskim oraz niewielką ?liczbę ofert finansowania w dolarach amerykańskich, publikacja danych barometru dotyczącego tych zobowiązań pozostaje zawieszona.