Bartłomiej Annusewicz, dyrektor zarządzający w Home Estate

:

Rynek dóbr luksusowych wzrósł w zeszłym roku o prawie 6 proc., a prognozy mówią, że do końca 2016 roku urośnie o kolejne 20 proc. Luksusowe nieruchomości nie stanowią może największego segmentu tego rynku, ale to one odnotowały najwyższy wzrost sprzedaży w 2013 roku, bo aż o 29 proc. Z szacunków wynika, że wartość sprzedanych rok temu luksusowych nieruchomości to ok. 900 mln złotych.

Rynek nieruchomości luksusowych rządzi się swoimi prawami. W dużym stopniu jest niezależny od aktualnej koniunktury gospodarczej. Podczas gdy cały świat borykał się w ostatnich latach z kryzysem finansowym, na większości rynków ceny luksusowych nieruchomości pozostały niezmienne, a nawet rosły.

Wynika to z faktu, że takie zjawiska jak kryzys finansowy, zaostrzająca się polityka banków, czy stagnacja na rynku mają niewielki wpływ na sytuację finansową osób zamożnych. A ta grupa konsumentów w Polsce z roku na rok dynamicznie rośnie, tak jak i jej dochody. Osoby zamożne są największym odbiorcą dóbr luksusowych, zwłaszcza nieruchomości, które kupują w większości za gotówkę.

Jednak mimo rosnącego popytu, w Polsce nie powstaje wcale tak wiele nieruchomości, które moglibyśmy nazwać luksusowymi w rozumieniu międzynarodowych standardów. Aby spełnić te kryteria inwestycja - poza  prestiżową lokalizacją - powinna się wyróżniać niebanalną architekturą, ciekawym designem wnętrz, najwyższym standardem wykończenia oraz licznymi udogodnieniami dla mieszkańców, takimi jak basen, siłownia czy całodobowy serwis konsjerż.

Wielu deweloperów dostarcza produkt z najwyższej półki i najczęściej nie mają wtedy problemu ze sprzedażą takich apartamentów. Często ich sprzedaż odbywa się bez żadnego wsparcia reklamowego albo z minimalną kampanią marketingową. Są jednak też firmy, które jedynie nazywają swoje inwestycje luksusowymi, kiedy w rzeczywistości inwestycja nie spełnia wielu kryteriów luksusowego apartamentu. Tak niedopasowany produkt nie trafi do pożądanego nabywcy.

Tymczasem osoby zamożne bardzo często przeznaczają nadwyżki finansowe właśnie na kupno nieruchomości. Dlatego większość luksusowych apartamentów kupowanych jest inwestycyjnie i następnie wynajmowanych.

Obsługą takich inwestycji, a więc ich zarządzaniem i wynajmem, zajmują się wyspecjalizowane firmy, mające dostęp do prestiżowych najemców, których stać na wynajem drogich nieruchomości. Jest to tzw. rynek premium, który charakteryzuje się wyższym bezpieczeństwem, a więc dłuższymi, bardziej opłacalnymi najmami, zwykle dla kadry menedżerskiej międzynarodowych korporacji.