Jakie rozwiązania stosowane są w praktyce?
A.L.:
Najczęściej zgłaszanym przez właścicieli nieruchomości roszczeniem związanym ze służebnością przesyłu jest żądanie od przedsiębiorcy zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe. ?Z uwagi na ustawowy 10-letni okres przedawnienia roszczeń można się domagać wynagrodzenia za okres maksymalnie 10 lat poprzedzających dzień wniesienia pozwu o zapłatę.
Warto wiedzieć, że powyższe roszczenie może być dochodzone jednocześnie z roszczeniem o usunięcie urządzeń przesyłowych, o którym mowa powyżej, w przeciwieństwie do roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, którego można dochodzić tylko w odrębnym postępowaniu.
Kiedy właściciel działki może żądać odkupu terenu od firmy przesyłowej?
A.L.:
Właściciel działki – na podstawie art. 231 § 2 kodeksu cywilnego – może żądać od przedsiębiorcy przesyłowego odkupu tej nieruchomości w przypadku, gdy urządzenia przesyłowe mają wartość znacznie przewyższającą wartość nieruchomości, na której są one posadowione. Odkup następuje za wynagrodzeniem, a wartość nieruchomości ustala się na podstawie cen rynkowych.
A jeśli rozmieszczenie słupów powoduje, że właściciel działki nie może jej zabudować zgodnie z planami, to czy może żądać odkupienia terenu?
A.L.:
Jeżeli istnieje ważna potrzeba gospodarcza, np. wybudowania domu przez właściciela nieruchomości, a zlokalizowanie urządzeń przesyłowych z przyczyn obiektywnych uniemożliwia realizację tego zamiaru, właściciel nieruchomości może żądać zmiany sposobu wykonywania służebności poprzez np. przeniesienie tych urządzeń w inne miejsce nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że zmiana sposobu wykonywania służebności następuje za wynagrodzeniem dla uprawnionego z tytułu służebności, a także, że zmiana ta nie będzie mogła być dokonana w przypadku, gdy przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek dla przedsiębiorcy przesyłowego.
Czytelnik kupił działkę, ale o służebności przesyłu nie było mowy w księdze wieczystej. Gdzie może składać „reklamację"?
A.L.:
Warto podkreślić, że służebność przesyłu nie jest objęta rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, a zatem nabywca nieruchomości, która okazała się obciążona służebnością przesyłu, nabywa ją w takim stanie, niezależnie od braku wpisu dotyczącego służebności przesyłu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Sytuacja może być zróżnicowana w zależności od treści umowy sprzedaży nieruchomości.
Mówiąc w uproszczeniu: jeżeli sprzedający poinformował kupującego, iż nieruchomość nie jest obciążona służebnością przesyłu lub nie poinformował, iż nieruchomość jest obciążona służebnością przesyłu, kupujący będzie mógł dochodzić od sprzedającego roszczeń wynikających z rękojmi za wady prawne – np. odstąpić od umowy, żądać obniżenia ceny oraz domagać się zapłaty odszkodowania.
Czy można dochodzić roszczeń od właściciela urządzeń przesyłowych w postępowaniu grupowym?
A.L.:
Co do zasady nie ma formalnych przeszkód, aby roszczenia związane ze służebnością przesyłu były dochodzone w postępowaniu grupowym. Biorąc jednak pod uwagę, że do wszczęcia tego rodzaju postępowania wymagany jest udział co najmniej dziesięciu osób, a także że zakres zgłaszanych roszczeń w jednym postępowaniu ograniczony jest tylko do jednego rodzaju roszczenia (np. roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy albo roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu), praktyczny zakres zastosowania postępowania grupowego w związku z roszczeniami dotyczącymi służebności przesyłu będzie niewielki. —gb
Andrzej Lulka
– radca prawny, współzałożyciel kancelarii Andrzej Lulka i Wspólnicy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat był partnerem odpowiedzialnym za Departament Prawa Nieruchomości w warszawskim biurze Kancelarii Gide Loyrette Nouel.
Błażej Szczęsny
– radca prawny.?Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ?członek Okręgowej Izby Radców Prawnych ?w Warszawie. Specjalista w zakresie ?prawa cywilnego, handlowego ?oraz gospodarczego.