Niemal co czwarte mieszkanie w mieście wojewódzkim jest kawalerką - tak wynika z danych GUS. - Z taką sytuacją mogą mieć do czynienia mieszkańcy Łodzi. Jest to bowiem miasto o największym udziale lokali o powierzchni do 30 mkw. Jest ich tam niemal 10 proc. Dodatkowo to właśnie w stolicy rodzimego włókiennictwa najwięcej jest mieszkań o powierzchni między 30 a 39 mkw. Takich lokali jest więcej niż jeden na pięć. Można więc spokojnie przyjąć, że połowa z tego grona lokali jest kawalerką. Garsoniery stanowią więc co czwartą, a przynajmniej co piątą nieruchomość mieszkalną w Łodzi - twierdzi Bartosz Turek, ekspert Lion's Banku.
Dużo niewielkich mieszkań znaleźć też można w Warszawie, Krakowie i Olsztynie. W tych miastach tych lokale o powierzchni do 39 mkw. stanowią odpowiednio: 27,2 proc.; 25,5 proc. oraz 25,1 proc. wszystkich nieruchomości.
Na drugim biegunie są takie miasta jak Opole, Rzeszów, Szczecin i Wrocław. W miastach tych od 17,8 do 19,8 proc. wszystkich nieruchomości mieszkalnych ma powierzchnię mniejszą niż 39 mkw. - Opole jest szczególnie jaskrawym przykładem, bo mniej niż 30 mkw. ma tu 3,5 proc. wszystkich mieszkań, a więc zaledwie jedno na 28 - podkreśla analityk Lion's Banku.
Najwięcej mieszkań w polskich miastach wojewódzkich ma od 40 do 79 mkw. (na ten przedział przypadają aż dwa na trzy mieszkania w największych miastach). - Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że w statystykach GUS pod pojęciem „mieszkanie" znaleźć można zarówno lokal mieszkalny w bloku czy kamienicy, jak i dom wolno stojący czy szeregowy. Pod GUS-owskim pojęciem „mieszkanie" należy więc rozumieć nieruchomość mieszkalną - tłumaczy Bartosz Turek.
Właśnie dlatego miastem o największym udziale przynajmniej 120-metrowych „mieszkań" jest Rzeszów. Stanowią one tam co 9. nieruchomość. Nie znaczy to jednak, że w stolicy województwa podkarpackiego jest aż tyle apartamentów, ale raczej, że w tym mieście sporo jest domów jednorodzinnych. Na drugim biegunie jest w tym wypadku Łódź, gdzie przynajmniej 120 mkw. ma 3,9 proc. nieruchomości.