Gdzie są najniższe czynsze za nieruchomości

Czynsze za mieszkania, ceny biletów do kina, ceny jajek i burgerów. Gdzie się najlepiej żyje młodym ludziom?

Publikacja: 01.11.2014 14:42

Pomimo wysokiej stopy bezrobocia i niemałych czynszów, to stolica Francji okazała okazał się najbard

Pomimo wysokiej stopy bezrobocia i niemałych czynszów, to stolica Francji okazała okazał się najbardziej przyjaznym miastem dla młodych ludzi.

Foto: Bloomberg

Według najnowszego indeksu przyjaznych młodym ludziom miast (Youthful Cities Affordability Index), który uwzględnia koszty utrzymania,minimalną stawkę wynagrodzenia, wysokość czynszów, ale też i ceny burgerów i biletów do kina, to Paryż jest najbardziej przyjaznym miastem - podaje "The Telegraph".

Jaka płaca za godzinę

Pomimo wysokiej stopy bezrobocia i niemałych czynszów, to stolica Francji okazała okazał się najbardziej przyjaznym miastem dla młodych ludzi. The Cities Affordability Index, opracowany przez mającą siedzibę w Toronto firmę consultingową Decode, bada dziewięć zmiennych dotyczących życia w miastach. Przeanalizowano 25 największych światowych metropolii.

Porównywano wysokość czynszów, podatków, koszty podróży komunikacją miejską, ale też ceny tuzina jajek, biletów do kina, burgera, biletów na koncerty muzyczne i biletów lotniczych, a zwłaszcza godzinową płacę minimalną.

Przy analizie poszczególnych zmiennych to Berlin znalazł się najczęściej na pierwszym miejscu, ale to Paryż został ogólnym zwycięzcą, ponieważ indeks przydawał duże znaczenie płacy minimalnej. Pierwszą piątkę rankingu, po Paryżu utworzyły Toronto, Los Angeles, Chicago i Berlin, podczas gdy Londyn uplasował się na 10. miejscu.

Minimalna stawka wynagrodzenia we Francji została podniesiona powyżej poziomu inflacji, do 12,84 dol. za godzinę w czerwcu 2012 r, to jest o prawie całego dolara wyżej niż w Niemczech, gdzie wynosi ona11,86 dol.

Mimo że w Wielkiej Brytanii również podniesiono minimalną stawkę wynagrodzenia na początku października, to Londyn był dopiero na 6. miejscu, za Rzymem, Tokio i Toronto. W rankingu minimalnej stawki wynagrodzenia Nowy Jork z 7,25 dol., uplasował się na 10. miejscu, ale ostatnia podwyżka do 8 dol. dała mu 8. miejsce, które dzieli z Los Angeles.

Jakie stawki najmu

Berlin, gdzie rynek wynajmu mieszkań jest regulowany, i który zamieszkuje duża społeczność wynajmujących, zajął oczywiście pierwsze miejsce ze względu na przyjazne czynsze, osiągając wskaźnik 115 godzin, które trzeba przepracować za minimalną stawkę, by wynająć umeblowane mieszkanie na miesiąc.

Rzym i Chicago znalazły się w tym zestawieniu w pierwszej trójce, osiągając wskaźniki 185 i 189 odpowiednio. Londyn ze wskaźnikiem 411 wylądował na 11 pozycji, tuż przed Nowym Jorkiem (504 godzin).

I wreszcie tak ważne rzeczy: gdzie gdzie można tanio coś zjeść, zabawić się, pójść do kina czy wyjechać za granicę. Berlin jest najtańszym spośród badanych 25 miast na zakupy burgerów i biletów na koncerty. W Rzymie najtaniej można pójść do kina, a w Istambule są najtańsze bilety lotnicze.

Jedna rzecz jest pewna: ze swoimi astronomicznymi czynszami, drogą komunikacją miejską i wysokimi podatkami, Londyn nie jest przyjaznym miastem dla młodych ludzi. Najdroższe pięć miast pod względem czynszów nie zostało uwzględnionych w rankingu, bo wyłamywały się z przyjętej skali.

W Mumbaju na wynajem mieszkania trzeba pracować 1775 godzin za minimalną stawkę, w Meksyku - 2354, w Lagos - 3643, w Nairobi - 7143, a w Kinszasie - 16 210.

Według najnowszego indeksu przyjaznych młodym ludziom miast (Youthful Cities Affordability Index), który uwzględnia koszty utrzymania,minimalną stawkę wynagrodzenia, wysokość czynszów, ale też i ceny burgerów i biletów do kina, to Paryż jest najbardziej przyjaznym miastem - podaje "The Telegraph".

Jaka płaca za godzinę

Pozostało 90% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu