Nabywcą jest podmiot stanowiący joint venture funduszu zarządzanego przez Bluehouse Capital Advisor i wehikułu inwestycyjnego obejmującego polskich inwestorów i zarządzanego przez niezależną spółkę zarządzającą funduszami i aktywami REINO Partners - REINO Dywidenda Plus SA (wehikuł dywidendowy przynoszący inwestorom zyski na stabilnym poziomie). W transakcji sprzedającego reprezentowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

- Bardzo się cieszę, że pierwszy etap naszej flagowej inwestycji tak szybko znalazł nabywcę. Jest to niewątpliwie dowodem wysokiej jakości Alchemii, ale też dojrzałości i potencjału naszego regionu. Jestem przekonany, że to ważny krok w dalszym rozwoju trójmiejskiego rynku biurowego" - skomentował Sławomir Gajewski, prezes firmy Torus.

Biuro z basenem

Kompleks biurowy Alchemia, oferujący powierzchnię klasy A, znajduje się przy al. Grunwaldzkiej 411 w Gdańsku. To najnowocześniejszy obiekt wielofunkcyjny w Trójmieście. Docelowo będzie obejmować cztery połączone ze sobą wieże realizowane w koncepcji czterokondygnacyjnej bazy oraz dwa niezależne budynki, z biurami, lokalami handlowymi na parterze i ofertą sportowo-rekreacyjną.

Inwestycja jest realizowana w czterech etapach, z których pierwszy był przedmiotem ogłoszonej transakcji. Ta część została oddana do użytku w grudniu 2013 r. Ma 24,6 tys. mkw. powierzchni. Obejmuje dwa budynki biurowe (Aurum i Platinum) - ośmio- i sześciopiętrowy, połączone wspólną czterokondygnacyjną podstawą, ale posiadające oddzielne recepcje.

Obiekt oferuje 18 769 mkw. powierzchni biurowej klasy A, dwupoziomową restaurację zajmującą 574 mkw. na parterze i pierwszym piętrze oraz centrum sportowo-rekreacyjne o powierzchni 4489 mkw., które mieści 25-metrową pływalnię z 6 torami do pływania, dwa baseny rekreacyjne o długości 8 metrów, pełnowymiarową salę sportową do gier zespołowych, strefę wspinaczki, a także klub fitness z nowoczesną siłownią, salą do treningu cardio i spinningu. Na potrzeby pierwszego etapu Alchemii powstał czteropoziomowy parking na 380 samochodów.

Budynek został zaprojektowany przez studio architektoniczne APA Wojciechowski Architekci. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych jest jednym z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych budynków w Polsce. Alchemia jest pierwszym w Trójmieście i jednym z nielicznych w Polsce obiektów, które otrzymały w systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) precertyfikat na najwyższym możliwym poziomie - Platinum.

Główni najemcy to między innymi Dynatrace, Kemira, MOL Europe, Regus, Aquastacja, GWO, MGroup, Cognizant i Altkom.

Partnerzy transakcji

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Firma deweloperska Torus powstała w Gdańsku w 2002 r. Specjalizuje się w budowie i wynajmie nowoczesnych powierzchni biurowych oraz inwestuje w projekty mieszkaniowe, hotelowe i magazynowe.

- Kupno Alchemii stanowi kolejny etap realizacji naszej strategii rozwoju dywidendowych produktów inwestycyjnych opartych na najlepszych nieruchomościach, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich inwestorów. Jakość i międzynarodowy standard nabywanych nieruchomości są kluczem do sukcesu tego rodzaju wehikułów. Dzięki prestiżowej lokalizacji, wysokiej jakości i świetnemu zestawowi najemców kompleks Alchemia spełnia oczekiwania nie tylko wehikułów tworzonych przez REINO Partners, lecz także zagranicznych inwestorów. Opinię tę podziela nasz partner joint venture, firma Bluehouse Capital Advisor, z którą w tym miesiącu sfinalizowaliśmy już dwie transakcje - powiedziała Małgorzata Cieślak-Belgy, p-artner w firmie REINO Partners.

W transakcji firmie Torus doradzała agencja Cushman & Wakefield, a obsługę prawną zapewniły kancelarie Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński (reprezentujące Torusa).

Stronę kupującą reprezentowały kancelarie Greenberg Traurig Grzesiak sp.k. (REINO Dywidenda SA) i CMS Cameron McKenna Greszta i Sawicki sp.k (Bluehouse). Transakcja sfinansowana została przez ING Bank Śląski.

- Zawarta transakcja stanowi potwierdzenie rosnącego zainteresowania inwestorów nieruchomościami wysokiej jakości w miastach regionalnych w Polsce. To również duże osiągnięcie dla rynku Trójmiasta- podkreśla Soren Rodian Olsen, dyrektor sekcji ds. inwestycji biurowych i magazynowych w Grupie Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield.