O oszczędzaniu na nieruchomości mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji Metrohouse:
Załóżmy, że miesięcznie uzyskujemy równowartość przeciętnego wynagrodzenia w miejscu swojego zamieszkania, a wszystkie zarobione w ciągu miesiąca pieniądze odkładamy na zakup dwupokojowego mieszkania na rynku wtórnym w swoim mieście.
Mieszkanie ma wielkość 40 mkw. i zostanie kupione po średniej cenie transakcyjnej. Sieć biur nieruchomości Metrohouse wylicza, jak dużo czasu zajmie odkładanie do skarbonki wszystkich zarobionych pieniędzy, by kupić lokal za gotówkę. Oczywiście opracowania są czysto teoretyczne, ale dobrze pokazują dysproporcje pomiędzy lokalizacjami i siłę nabywczą w poszczególnych miastach.
Jedynym miastem, gdzie średnie wynagrodzenie pozwala na zakup ponad 1 mkw. mieszkania, są Katowice. W tym mieście wynagrodzenie netto wynosi 3742 zł, podczas gdy mkw. mieszkania kosztuje średnio 3551 zł. Na dwupokojowe lokum uzbieramy więc zaledwie w trzy lata i dwa miesiące. Oczywiście, odkładając całość przeciętnego wynagrodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że średnie wynagrodzenie w Katowicach jest zawyżone m.in. przez sektor górniczy - zarobki są nadal dość wysokie w porównaniu z innymi branżami, a to oznacza, że w rzeczywistości sytuacja w tym mieście nie odbiega znacząco od innych lokalizacji.