Inwestorem jest AFI Europe Polska, za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Iliard, a generalnym wykonawcą został Warbud. - Nazwa V. Offices odzwierciedla bryłę budynku przypominającą kształtem literę „V". To także nawiązanie do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very" pod każdym względem: proekologicznych rozwiązań, lokalizacji, elastyczności powierzchni, lokalizacji - wyjaśnia Sebastian Kieć, prezes AFI Europe Poland . V.Offices już na etapie projektowym uzyskał certyfikat BREAAM na poziomie „Outstanding".
- Wynik 90,57 proc. to najwyższa ocena w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Osiągnięcie tak wysokiej noty pokazuje, że jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, które ma szansę wyznaczać nowy kierunek projektowania i nowe standardy w Polsce - komentuje Łukasz Koziana, współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard, odpowiedzialnej za projekt.
Inwestycja podczas 7. edycji Green Building Symposium w Warszawie otrzymała wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Dużo punków udało się uzyskać poprzez optymalizację instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest jakość powietrza. Projektanci V.Offices zastosowali kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Wyjątkowa lokalizacja budynku w centrum, niedaleko Dworca Głównego PKP ma szansę motywować wielu użytkowników do przebycia tej drogi pieszo lub rowerem - mówi Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting. - Jest tu też infrastruktura dla rowerzystów oraz miejsca do ładowania samochodów elektrycznych, co sprawi, że V.Offices znacząco zmniejszy emisję spalin do atmosfery. Dodatkowo na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku, co z pewnością docenią przyszli użytkownicy. Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych.
Oprócz niestandardowych rozwiązań inżynieryjnych, systemowych i konstrukcyjnych, także praca pracowni architektonicznej Iliard była innowacyjna. - Powstały dwa uzupełniające zespoły. Jeden zajmował się sprawami formalno-prawnymi, czyli koordynowaniem działań i zdobywaniem uzgodnień oraz pozwoleń. Drugi zespół poświęcił się wyłącznie projektowaniu. Efektem będzie budynek przyjazny środowisku i użytkownikom - podkreśla zaznacza Andrzej Gacek z pracowni architektonicznej Iliard, prowadzący projekt.
W budynku są powierzchnie dla firm, instytucji oraz podmiotów gospodarczych realizujących złożone zadania m.in. w zakresie koncentracji usług publicznych i komercyjnych. Znajdą się tu także lokale gastronomiczne, sale konferencyjne, recepcje, obiekty handlowe do 2 tys. mkw. Zarówno dla projektantów jak i inwestora kluczowe jest utrzymanie wysokiej oceny certyfikacji BREEAM także po zakończeniu inwestycji.