Osoby z niepełnosprawnością dostaną asystentów. Jest projekt ustawy

Prawo do 240 godzin wsparcia przewiduje projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Asystenci pomogą im m.in. w pracy zawodowej i aktywności towarzyskiej. To zmiany, które mają przybliżyć Polskę do europejskich standardów.

Publikacja: 10.12.2024 19:37

Osoby z niepełnosprawnością dostaną asystentów. Jest projekt ustawy

Foto: Adobe Stock

Projekt ustawy, który we wtorek ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, przewiduje zmiany postulowane przez środowiska osób z niepełnosprawnością od wielu lat. Takie, które pomogą Polsce sprostać wymogom konwencji ONZ, gwarantującej im prawo do niezależnego życia. A także takie, które odciążą członków ich rodzin, zwłaszcza „wypchnięte” z rynku pracy kobiety. Projekt powstał z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia.

Asystent osoby z niepełnosprawnością również dla niepełnoletnich 

W myśl nowych przepisów osobie z niepełnosprawnością przyznane zostanie bezpłatne wsparcie asystenta – od 30 do 240 godzin miesięcznie. Ile dokładnie – to będzie zależało m.in. od wieku potrzebującego. Osobom między 18. a 65. rokiem życia (z „odpowiednim” wskaźnikiem na skali poziomu potrzeb wsparcia) można będzie przyznać maksymalną pulę, zaś niepełnoletnim (nastolatkom od 13. roku życia, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o niepełnosprawności z określonymi wskazaniami) – co najwyżej 80 godzin.

W czym pomoże asystent? Nie tylko w czynnościach życia codziennego takich jak jedzenie, robienie zakupów czy podawanie leków (do wykonywania czynności medyczno-pielęgnacyjnych potrzebne będzie specjalne szkolenie), ale też w pracy zawodowej i aktywności towarzyskiej. Wniosek o jego przyznanie będzie mógł złożyć albo sam potrzebujący, albo jego opiekun prawny czy osoba stale go wspierająca.

Decyzja o przydzieleniu asystenta zostanie podjęta na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz formularzy – samooceny i oceny potrzeb. Podejmie ją co najmniej dwuosobowy zespół, w którym znajdzie się m.in. osoba z niepełnosprawnością zbliżoną do tej, którą ma wnioskujący. Rozstrzygnie on m.in. o liczbie przyznawanych godzin wsparcia, stawce godzinowej asystenta czy kwestii szkoleń, które musi przejść. Wnioskujący będzie miał jednak prawo domagać się ponownego rozpatrzenia swojej sprawy w ciągu 30 dni. 

Czytaj więcej

Prawem osób z niepełnosprawnościami jest upominanie się o maksimum

Asystentem osoby z niepełnosprawnością nie będzie członek rodziny. W Sejmie prace nad podobnym projektem prezydenta

Kto zapewni dostęp do usług asystentów? Powiat lub inny ich realizator, np. organizacja pozarządowa. Utworzony zostanie też rejestr asystentów, a ubiegający się o takie wsparcie będzie miał możliwość wskazania osoby, która do tego rejestru zostanie dołączona. Jeśli nie będzie miał jednak swoich propozycji, realizator przedstawi mu co najmniej dwie kandydatury.

Na tym stanowisku nie będzie mógł zostać zatrudniony członek rodziny wspieranego, bo usługa asystencji ma wypierać nieformalne formy opieki. Kandydat m.in. przejdzie szkolenie dla asystentów, z pierwszej pomocy i ewakuacji z osobą z niepełnosprawnością, a także instruktaż wsparcia konkretnego potrzebującego. Zostanie też wpisany do specjalnego rejestru. Między nim, jego podopiecznym a realizatorem podpisana zostanie trójstronna umowa. Przysługiwała będzie mu superwizja, a jego pracą pokieruje sam wspierany.

Co ważne, w Sejmie trwają już prace nad analogicznym projektem zaproponowanym przez prezydenta Andrzej Dudę. Przewiduje on maksymalnie 200 godzin wsparcia asystenta i gwarantuje je jedynie osobom dorosłym.

Etap legislacyjny: skierowano do konsultacji publicznych 

Niepełnosprawni
Trwają prace nad prezydenckim projektem o asystentach. Osoby z niepełnosprawnościami krytyczne
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi