Naukowcy duńscy twierdzą, że natrafili na osobnika rekina grenlandzkiego, który być może pływa już od 512 lat.

Spośród wszystkich gatunków rekinów grenlandzki – Somniosus microcephalus – poznany jest najsłabiej. Żyje w Oceanie Arktycznym i północnym Atlantyku. Osiąga długość 7 m, zaliczany jest do największych ryb regionów polarnych i jednocześnie do najpowolniejszych. Pływa z prędkością 0,3 m na s (ok. 1,1 km na godz.). Dla porównania wielki żarłacz biały przemieszcza się z prędkością 40 km na godz.

Powolność charakteryzuje także jego rozwój osobniczy – rekin grenlandzki rośnie w ciągu roku o mniej niż jeden centymetr. Prawdopodobnie tak powolny wzrost umożliwia mu dożywanie sędziwego wieku. Studium poświęcone temu zagadnieniu opublikowało pismo „Science". Zespołem badawczym kierował Julius Nielsen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

W badaniu posłużono się metodą węgla radioaktywnego C14, zastosowano ją do zbadania tkanki ocznej 28 samic rekina grenlandzkiego. Osobniki te miały co najmniej 272 lata. Wiek dwóch największych samic określono na 335–512 lat.

Określanie wieku metodą węgla radioaktywnego C14 nie jest precyzyjne, powyższe widełki oznaczają, że prawdziwy wiek zwierząt zawiera się między tymi wartościami granicznymi.

– Dlatego najbardziej prawdopodobny wiek to 390 lat. Ale i tak jest to najbardziej długowieczny kręgowiec znany nauce. Badanie tego gatunku jest trudne, bowiem rekin żyje na głębokości poniżej 200 m – wyjaśnia Julius Nielsen.