Chińscy naukowcy sklonowali małpy

Chińscy naukowcy poinformowali, że udało im się sklonować dwie małpy z wykorzystaniem techniki, dzięki której dwie dekady temu sklonowano owcę Dolly.

Publikacja: 25.01.2018 12:31

Foto: AFP

adm

Zhong Zhong i Hua Hua to dwa identyczne makaki. Urodziły się one osiem i sześć tygodni temu. Są pierwszymi sklonowanymi, w pełni rozwiniętymi małpami.

 

 

 

 

Klony powstały dzięki komórkom płodowym hodowanym w szalce Petriego. Są one identycznymi bliźniakami i dzielą dokładnie to samo DNA z małpą, która je dostarczyła. Oba makaki narodziły się w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.

Jak zaznaczał dyrektor Instytutu Neurologii Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju Poo Muming, naukowcy nie myśleli nigdy o klonowaniu ludzi. - Naszym celem jest rozwój wiedzy w dziedzinie badań nad ludzkimi chorobami - powiedział. - Klonowanie małp przyczyni się do rozwoju wiedzy o mózgu - dodał i podkreślił, że eksperyment nie ma związku z klonowaniem ludzi.

Mimo, że wcześniej udało się już sklonować 24 gatunki, w tym owcę, świnię, kota, psa oraz konia, naukowcy twierdzą, że jest to dokonanie zupełnie innej rangi. - Powodem, dla którego przełamaliśmy tę barierę, jest wytwarzanie modeli zwierzęcych przydatnych w medycynie. Nie mamy jednak zamiaru stosować tej metody u ludzi - podkreślił Poo Muming.

Z technicznego punktu widzenia, nie są to pierwsze sklonowane małpy. W roku 1999 naukowcom udało się zduplikować embriony makaka. Efektem tego stały się identyczne bliźnięta. Były to jednak sklonowane embriony, a nie w pełni rozwinięte małpy, jak w tym przypadku.

Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska