Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.02.2018 12:45 Publikacja: 12.02.2018 12:35
Foto: Stock Adobe
Zwłoki malca znalazł przypadkiem w Rosji na Syberii myśliwy Aleksander Bondarew, przez bliskich nazywany zdrobniale Sasza, i tak właśnie nazwano zwierze znalezione w wiecznej zmarzlinie. Malec żył zaledwie siedem miesięcy, miał 80 cm wysokości i 150 cm długości.
Z naukowego punktu widzenia, znalezisko jest bardzo cenne, dzięki niemu naukowcy dowiedzą się wiele o fizjologii, morfologii tego wygasłego gatunku. Naukowcy z Rosyjskiej akademii nauk zaprosili do współpracy amerykańskich specjalistów z Muzeum w Hot Springs w Południowej Dakocie. Zespołem badającym Saszę kieruje dr Olga Potapowa pracująca na co dzień w Muzeum w Hot Springs, w jego oddziale paleontologicznym Mammouth Site.
Znalezione szczątki najpierw starannie oczyszczono, spod szarawego błota wyłoniła się jasna, żółtawa sierść. Okazało się, że zachował się pysk, nozdrza, jedno oko i jedno ucho. Nie wiadomo, jakiej płci był malec nosorożca włochatego (Coelodonta antiquitatis).
Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zwierzę straciło życie.
Nosorożce włochate nie przekroczyły Beringii (obecnie Cieśnina Beringa), lądowego pomostu łączącego w epoce lodowej Azję z Alaską. Inne gatunki - mamuty, renifery, bizony stepowe - przewędrowały w tym czasie z Azji do Ameryki Północnej. Czy powodem było skrajne przystosowanie nosorożców włochatych do syberyjskiego ekosystemu? A jednak nie zapewniło to gatunkowi przetrwania.
Jedna z teorii, jako powód końca gatunku, podaje intensywne polowania na te zwierzęta, co miało doprowadzić najpierw do drastycznego zmniejszenia populacji, i w następstwie tego do ograniczenia puli genetycznej w obrębie nielicznej i wciąż malejącej populacji.
Jednak najnowsze badania nad kopalnym DNA wykazują, że populacja nosorożców włochatych malała na długo przed pojawieniem się ludzi na kontynencie azjatyckim.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Naukowcy z University of California w Riverside i Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu podzielili się niezwyk...
Neandertalczycy już około 125 tys. lat temu praktykowali wyszukany sposób przetwarzania żywności poprzez wytapia...
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca są niezwykle cie...
Alkohol i nikotyna to najczęściej używane substancje psychoaktywne w Polsce. Rozpowszechnienie ich używania powo...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Superbakterie to szczepy, które uodporniły się na działanie wielu różnych antybiotyków. Gnieżdżą się one w głębi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas