Poznajcie MRD, przodka Lucy. I człowieka

W Etiopii odkryto zadziwiająco kompletną czaszkę hominida, liczącą 3,8 mln lat. To przodek słynnego australopiteka Lucy.

Aktualizacja: 29.08.2019 12:50 Publikacja: 29.08.2019 12:08

Foto: AFP

Czaszkę, nazwaną MRD, znaleziono w Etiopii w 2016 roku, zaledwie 55 km od miejsca, w którym w 1974 roku odnaleziono Lucy - kompletny w 40 procentach najstarszy szkielet żeńskiego australopiteka.

Po dokładnych badaniach skamieliny ich wyniki opublikowało pismo "Nature".

Lucy liczy ok. 3,2 mln lat, MRD - 3,8 mln. Jest najbardziej kompletną skamieliną hominidów mających ponad 3 mln lat.

Lucy jest przedstawicielką Australopithecus afarensis, najdłużej żyjących i najczęściej badanych wczesnych gatunków człowieka. MRD to przedstawiciel Australopithecus anamensis.

Początkowo naukowcy myśleli, że Australopithecus anamensis stopniowo ewoluował w Australopithecus afarensis . Okazało się jednak, że obydwa gatunki współistniały przez ok. 100 tysięcy lat, co zmienia poglądy na ewolucję człowieka w okresie pliocenu. Rodzi także pytania, czy rywalizowały one o terytoria i pożywienie.

- Do tej pory istniała poważna luka między najstarszymi ludzkimi przodkami, którzy mają około 6 milionów lat, a gatunkami takimi jak Lucy, które mają dwa do trzech milionów lat  - powiedziała na konferencji prasowej w Addis Abebie Stephanie Melillo z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology w Niemczech. - MRD łączy przestrzeń morfologiczną między tymi dwiema grupami.

Choć niewielka, czaszka MRD należała do osobnika dorosłego. Rekonstrukcja twarzy pokazuje hominida z wystającymi kośćmi policzkowymi, wydatną żuchwą, płaskim nosem i wąskim czołem.

"Wygląda na to, że MRD stanie się kolejną ikoną ludzkiej ewolucji,  dołączając do szeregu innych głośnych odkryć hominidów" - napisał Fred Spoor z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Z kolei Yohannes Haile-Selassie, znany etiopski paleoantropolog z Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland, który jest współautorem badań opublikowanych w środę w "Nature", opisywał warunki odnalezienia MRD.

Skamielina została znaleziona w podłożu, które w 99 proc. składało się z kozich odchodów i poszukiwacze mieli problem ze zniesieniem aromatu. - To jednak niewielka cena za odkrycie takiej rangi - zapewnił Haile-Selassie, dla którego było to spełnienie marzeń i " moment eureki".

Czaszkę, nazwaną MRD, znaleziono w Etiopii w 2016 roku, zaledwie 55 km od miejsca, w którym w 1974 roku odnaleziono Lucy - kompletny w 40 procentach najstarszy szkielet żeńskiego australopiteka.

Po dokładnych badaniach skamieliny ich wyniki opublikowało pismo "Nature".

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”