Prof. Łoza: Nie radzimy sobie z coraz dłuższym życiem

Czy w dzisiejszym, rozpędzonym świecie da się jeszcze być normalnym? Czy w dobie mediów społecznościowych i zabiegania o lajki potrafimy jeszcze żyć w realu? Skąd epidemia samobójstw, również wśród dzieci? Trzy dni po – podobno – najbardziej depresyjnym dniu w roku, czyli „Blue Monday”, rozmawiamy z prof. Bartoszem Łozą, psychiatrą, psychiatrą sądowym, kierownikiem Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aktualizacja: 23.01.2020 13:45 Publikacja: 23.01.2020 13:39

Prof. Łoza: Nie radzimy sobie z coraz dłuższym życiem

Foto: tv.rp.pl

Na początku roku 19-latek zabił swojego 9-letniego brata. Poszło o grę komputerową. Kilka dni później, w Garwolinie, 17-latek zabił swoją matkę. Czy te kompletnie niewytłumaczalne i bezsensowne zabójstwa da się jakoś wytłumaczyć?

- Zabójstwa nie są niczym nowym, jednak wydaje się, że tym razem pojawiła się nowa przyczyna. Z – oczywiście częściowych tylko – źródeł wiemy, że doszło do sporu o komputer. W ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem behawioralnych zależności od wszystkiego, co łączy się z internetem. Godziny, podczas których nasze dzieci pracowicie stukają w klawiaturę, przeżywając różne przygody w sieci, ten święty spokój, jaki w tym czasie mają rodzice, pozostają w kontraście do momentu, w którym ten laptop, tablet, telefon, jest zabierany – tłumaczy prof. Łoza.

Z gościem programu rozmawiamy też o problemach dorosłych. Polscy mężczyźni są na 5. miejscu na świecie pod względem liczby samobójstw. Nie radzimy sobie także z coraz dłuższym życiem. Szkodzi nam również brudne powietrze – ma wpływ nie tylko na zdrowie – zatrucia drobnocząsteczkowe mogą powodować zaburzenia psychiczne.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką